Päevatoimetaja:
Angelina Täker

Tööinspektor: ka töötaja peab hoolitsema oma ohutuse eest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Isikukaitsevahendite kasutamise eest peab hoolitsema ka töötaja ise.
Isikukaitsevahendite kasutamise eest peab hoolitsema ka töötaja ise. Foto: SCANPIX

Tööõnnetused, mille juhtudes ei ole töötaja kasutanud vajalikke isikukaitsevahendeid, on pahatihti raskete tagajärgedega ning seepärast on oluline, et töötajad oskaks ka ise ohtusid hinnata ja nõuda tööandjalt endale isikukaitsevahendeid, kirjutab tööinspektor Liilia Laurson.

Isikukaitsevahendite kasutamist reguleeriv valitsuse määrus (Isikukaitsevahendite valimise ja kasutamise kord) näeb ette, et tööandja peab töötajad varustama isikukaitsevahenditega, kui ohte töökohas ei õnnestu muul viisil vältida. Ohud, mille vältimiseks on isikukaitsevahendid tarvilikud, selgitatakse välja riskianalüüsiga.

Valdavalt järgivad ettevõtjad määrust ning väljastavad töötajatele vajalikud isikukaitsevahendid, kuid tihti ei õpetata neid kasutama. Samuti ei jälgi tööandjad, kas töötajad üldse neile antud isikukaitsevahendeid kasutavad või mil moel nad seda teevad. Seejuures, nähes rikkumist, jätab tööandaja eksimusele reageerimata ning ka töökeskkonnavolinikud, kes peaks isikukaitsevahendite kasutamist jälgima, ei pööra sellele piisavalt tähelepanu. Tööinspektorina kuulen sageli põhjendust, et töötaja on spetsialist, kes peab ise teadma, kuidas töökohal turvalisus tagada.

Et aga töötaja teaks, millal ja kuidas isikukaitsevahendeid kasutada, tulebki korraldada väljaõpe, mille käigus õpetatakse praktiliste harjutuste kaudu isikukaitsevahendeid kasutama ning selgitatakse töötajale isikukaitsevahendite mittekasutamisega kaasnevaid terviseriske.

Töökoha ohutuse tagab eelkõige töökeskkonna süstemaatiline sisekontroll, mille käigus  jälgitakse töötervishoiu ja -ohutuse olukorda ning isikukaitsevahendite nõuetekohast kasutamist. Kui sisekontroll on piisavalt tõhus, vähenevad oluliselt ohutusalased rikkumised, tervisekahjustused ja tööõnnetuste arv.

Tagasi üles