Läti meedia põhjal võib jääda mulje, et kui Eesti järgmise aasta riigieelarve küündib esmakordselt üle 10 miljardi euro, siis lõunanaabritel on see pea kahe miljardi võrra väiksem, jäädes alla 9 miljardi. Ka LETA vahendas oktoobri alguses, et Läti valitsus plaanib järgmisel aastal teenida 8,75 miljardit ja kulutada 8,95 miljardit eurot. Need on ka numbrid, mis Läti rahandusminister esitas 11. oktoobril parlamendile, olles saanud päev enne neile valitsuses heakskiidu.
Küll aga tuleb kahe riigi eelarvete võrdlemisel arvestada sellega, et kui lõunanaaber kasutab jätkuvalt kassapõhist arvestust, siis Eesti rahandusministeerium on sellest loobunud. «Alates 2017. aastast on Eesti riigieelarve koostatud tekkepõhise eelarvemetoodika alusel ja kassapõhist vaadet eraldi ei ole,» selgitas Postimeest konsulteerinud rahandusministeeriumi nõunik Ly Sari.
Postimehel õnnestus paar nädalat tagasi Läti rahandusministeeriumist saada lõunanaabri selle ja järgmise aasta riigieelarve kulud ka Eurostatile esitataval kujul, mis Eesti rahandusministeeriumi sõnul on mõnevõrra lähedasem Eesti riigieelarve koostamise põhimõtetele, kuivõrd on samuti koostatud tekkepõhise metoodika alusel.
«Mõned erandid, mis kahe riigi eelarves võivad olla, on näiteks edasiantavad maksud kohalikele omavalitsustele (KOV) ja muud KOV-ile suunatud kulud, samuti rakendusüksuste kaudu jaotatavad välisvahendid, jms,» märkis Sari.
Selle eelarve järgi on Läti järgmise aasta riigieelarve kulude maht 10,64 miljardit, samal ajal kui Eesti valitsus plaanib järgmisel aastal kulutada 10,58 miljardit eurot ja teenida 10,33 miljardit.
Kui võrrelda selle aasta eelarvega, siis kasvavad Läti riigieelarve tulud järgmisel aastal 7,8 protsenti ja kulud 6,5 protsendi ehk pea 698 miljoni euro võrra. Eesti puhul on riigieelarve kasv mõnevõrra agressiivsem: tulud kasvavad 2017. aastaga võrreldes 922 miljoni ehk 9,5 protsenti ning tulud 986 miljoni euro ehk 10,6 protsendi võrra.