EASi selgitus Malaisias juhtunule: see ei olnud meie kavaga seotud (7)

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Taavi Rõivas ärivisiidi ajal Malaisias, mis on toonud talle nüüd kaasa ahistamissüüdistuse.
Taavi Rõivas ärivisiidi ajal Malaisias, mis on toonud talle nüüd kaasa ahistamissüüdistuse. Foto: Riigikogu kantselei

Seoses täna ilmsiks tulnud ahistamisskandaaliga Eesti äridelegatsiooni visiidi ajal 18.-27. septembril Singapuris ja Malaisias palus Postimees ka EASilt kui visiidi korraldajalt selgitust. Avaldame selle järgnevalt täismahus.

EASi kommentaar seoses täna Eesti Päevalehes avaldatud artikliga

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) on alati eeldanud, et äridelegatsioonide liikmed, kes esindavad Eestit, teevad seda väärikalt. EASil on väga kahju, et Singapuri ja Malaisia ärivisiidi üksikud delegatsiooni liikmed on programmivälisel ajal käitunud viisil, mis on kahjustanud kogu visiiti ning riivanud ka korrektselt käitunud Eesti ettevõtjaid, kes kuulusid samasse delegatsiooni.

EASi poole pole ükski Singapuri ja Malaisia visiidi äridelegatsiooni liige või delegatsiooni mitte kuulunud inimene pöördunud ahistamissüüdistustega, millest kirjutab tänane Eesti Päevaleht. EAS sai väidetavatest ahistamisjuhtumitest teada ajakirjanduse vahendusel.

Küll aga on EAS teadlik juhtumist, kus ametliku programmi välisel ajal toimus juhtum, kus delegatsiooni mitte kuulunud naine lükati basseini. Delegatsiooni juht Erki Mölder otsustas juhtunuga seotud delegatsiooni liikme edasise programmi osas delegatsioonist välja arvata. Ühtlasi otsustas EAS, et intsidendi põhjustanul ei ole aasta jooksul võimalik osaleda EASi poolt korraldatavate ärivisiitide delegatsiooni koosseisus.

Programmiväline üritus, millele Eesti Päevaleht oma artiklis viitab, ei olnud ärivisiidi ametlik osa ja seda üritust ei korraldanud EAS. Tegemist oli baariga, mida külastasid delegatsiooni üksikud liikmed enda soovil ja programmi välisel ajal. Delegatsiooni kuulunud EASi esindajad ei olnud ühegi nimetatud intsidendiga seotud.

EAS ei tasunud ühtegi selle õhtuga ehk programmivälise tegevusega seotud arvet. Ärivisiidiga seotud reisi- ja majutuskulud ning osade ürituste korraldamise eest tasusid delegatsiooni kuulunud ettevõtted. EAS tasus transpordikulud sihtkohas ning samuti osade üritustega, näiteks äriseminaride korraldamisega Singapuris ja Malaisias, seotud kulud. Kogu ärivisiidi eelarve oli suurusjärgus 15 000 eurot.

EASi endine juht: Rõiva käitumine heidab varju kõigile Eesti ärivisiitidele

EASi endine juht Hanno Tomberg leiab, et Rõiva käitumine on ülimalt taunimisväärne.

«Sellist teguviisi ei vabanda ükski avalik vabandus. Taavi Rõivas peaks ise õiged järeldused tegema ja asespiikri kohalt lahkuma. Kahju, et artiklis nimetatud teod heidavad praegu varju kõigile Eesti riigi poolt korraldatud rahvusvahelistele ärivisiitidele,» kirjutas Tomberg sotsiaalmeedias.

Tagasi üles