Moslemi Vennaskond on kaugelt kõige organiseeritum valitsusväline organisatsioon riigis, liberaalsed jõud on aga killustatud ja korratud.
Seda mõistes oli enamik liberaale põhiseaduse muutmise vastu, millega tänavustele parlamendi- ja presidendivalimistele alus pandi, väites, et tegeliku põhiseadusliku korra kehtestamiseks ja uute poliitiliste jõudude organiseerumiseks on vaja rohkem aega. Moslemi Vennaskond, teades, et nad lõikavad kiiretest valimistest kasu, kannustasid rahvast oma jah-sõna andma – ning võisid rõõmuga täheldada, et 77 protsenti selle jah-sõna ka andsid.
Hävitav kaotus referendumil oli liberaalsele leerile muserdav hoop, kuna tegemist oli esimese islamistide ja liberaalide poliitilise jõukatsumisega pärast revolutsiooni.
Lüüasaamist peaks võtma kui hoiatussignaali, mis kutsub liberaale ühinema ja oma ridu korrastama.
Kahjuks on aga nii, et liberaalse Egiptuse aur kulub peamiselt vana režiimi jälitamisele, mitte tulevikuks valmistumisele. Aprilli alguses kogunesid rahvahulgad taas Kairo kesklinna Tahriri väljakule, nõudmaks Mubaraki kohtu ette kutsumist. Nüüd, kus nende tahe on sündinud, süüdistatakse korruptsioonis kõiki ettevõtteid, millel vana režiimi päevil hästi läks.
Mõned liberaalid väidavad, et õiguse nõudmine ja vana režiimi kuritegude paljastamine on oluline, et rajatud saaks uus Egiptus. Ühtlasi kardavad nad, et kui Mubaraki «sügavalt juurdunud riigiaparaati» kohtulikult vastutusele ei võeta, tõstab see taas pead ja nurjab muutused.
Need argumendid on arusaadavad.
Samas võib liigne minevikule keskendumine tuleviku ohtu seada. Poliitilisi riske süvendab majanduse sügav allakäik. Turism oli Egiptuse jaoks ülitähtis, nüüd aga kardab enamik turiste siia tulla. Läinud nädalal olin ma Giza püramiidide juures sama hästi kui üksinda.