Elupuu on Eestis hekitaimena väga levinud, samas on hekitaimi teisigi ja kõigil neil on oma plussid ja miinused, mida tasuks enne heki rajamist kaaluda.
Erinevate hekitaimede plussid ja miinused
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Elupuu
- Tugevused: müüriefekt saavutatakse kiiresti, võimalik valida eri sortide vahel (ka vabakujulise ja pügatud heki vahel), istutamiseks sobivad nii 30 sentimeetrised taimed kui ka kahemeetrised taimed.
- Nõrkused: esimestel aastatel varitseb elupuuhekki päikesekahjustuste oht, samuti ei talu elupuu liialt niisket ega liivast kasvupinnast.
Kuusk
- Tugevused: suhteliselt vähenõudlik ja vastupidav meie kliimas, kasvab ruttu.
- Nõrkused: kipub väga laiaks kasvama, pinnapealse juurestikuga kuuse all ei taha juurduda taimed (näiteks muru ei kasva seal hästi), ei talu väga liivast ega märga kasvupinnast, korralikke hariliku kuuse istikuid, mis oleksid kõrgemad kui üks meeter, on vähe saada.
Jugapuu
- Tugevused: väga tihe, kena tumeroheline värv.
- Nõrkused: kasvab vaid poolvarjus ja varjus, päikesekahjustused on kerged tekkima, kasvab aeglasemalt kui näiteks elupuu ja istikud on elupuuga võrreldes 30-60 protsenti kallimad.
Pukspuu
- Tugevused: efektne ja kena lahendus madalama heki loomiseks.
- Nõrkused: tundlik päikesepõletusele, vajad kevadeti varjutuskangaga katmist.
Kadakas
- Tugevused: sobib kasvatada kuival pinnasel.
- Nõrkused: tundlik päikesepõletustele.
Mägimänd
- Tugevused: näeb hekina hea välja, talub hästi liivast pinnast, talve- ja päiksepõletusekindel.
- Nõrkused: sobib vaid madalama, umbes meetrikõrguse heki rajamiseks, kasvab üsna laiaks.
Allikas: Hansaplant