Pärast finantskriisi puhkemist olid tippreitingu kaotanud nii Ameerika Ühendriigid (2011. aastal) kui ka Suurbritannia ja Prantsusmaa. Standard & Poor’s säilitas Suurbritannia AAA-reitingu kuni Brexiti-hääletuseni eelmise aasta juunis.
Pidu kestis kuni 2014. aasta sügiseni, mil esimese agentuurina võttis Soomelt kõrgeima reitingu seesama Standard & Poor’s. Soome toonane peaminister Alexander Stubb ütles, et reitingu alandamine on riigile äratuskell. Teised kaks suurt agentuuri ei kiirustanud ning alandasid reitingut alles möödunud aasta esimesel poolel.
Ehkki Soomel tippreitingut praegu ei ole, on intressimäärad ikkagi väga madalad. Põhjanaabrite kümneaastaste võlakirjade intressimäär on praegu umbes 0,40 protsendil, lühemaajalisi võlakirju müüakse negatiivse intressiga.
Krediidireiting
Krediidireiting on hinnang laenuvõtja krediidikõlblikkusele. Krediidireitingut võidakse anda igaühele, kes soovib laenu saada – olgu see eraisik, ettevõte, kohalik omavalitsus, riik või rahvusvaheline institutsioon.
Ettevõtete ja riikide krediidikõlblikkust hindavad tavaliselt reitinguagentuurid. Kolm kõige tuntumat on Standard & Poor’s, Moody’s ja Fitch.
Kolme tähtsaima agentuuri antud reitingud on üsna sarnased ning tähistatud tähekombinatsiooniga. Kõige kõrgem on AAA (või Aaa), mis on viimasel ajal üha vähematel ettevõtetel ja riikidel. Kõik kolm agentuuri on andnud kõrgeima reitingu 11 riigile, ettevõtteid on kõrgeima reitinguga vaid kaks: tarkvaragigant Microsoft ning meditsiini- ja hügieenitarvete tootja Johnson & Johnson.
Mida kõrgem on ettevõtte või institutsiooni reiting, seda odavamalt ta üldjuhul laenu saab. Praegu, mil intressimäärad on ajaloo madalaimal tasemel, saavad kõrge krediidireitinguga riigid lühiajalist laenu koguni negatiivse intressiga, mis tähendab, et laenuandja maksab laenuvõtjale peale.
Kõrge krediidireitinguga võlakirju loetakse turvalisteks investeeringuteks, aga alati see nii ei ole. Kümnenditaguse võlakriisi vallandas ositi see, et reitinguagentuurid olid andnud kõrgeima reitingu kinnisvaralaenudega tagatud väärtpaberitele. Ühtäkki selgus, et see nii ei ole, ja tagajärg oli sajandi suurim finantskriis, millest pole täielikult üle saadud tänini. Reitinguagentuuride maine kannatas sellest tublisti.
AAA
Maailmas on vaid 11 riiki, kellele on AAA-reitingu andnud kõik kolm reitinguagentuuri
- Saksamaa
- Austraalia
- Kanada
- Šveits
- Taani
- Luxemburg
- Holland
- Uus-Meremaa
- Norra
- Rootsi
- Singapur
- USA-l on kõrgeim reiting kahelt agentuurilt
- Licechensteinil ja Hongongil on kõrgeim reiting Standard & Poor’silt