«Mõistame, et tegu on sama ühistuga, kes on varasemalt Euroopa Keskpangalt soovinud Finantsinspektsiooni kaudu krediidiasutuse tegevusluba, ning kelle taotluse on Finantsinspektsioon jätnud läbi vaatamata ja dokumendid tagastanud,» sõnas finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler tänase TÜ Eesti Ühistupanga teate peale, milles pank ütles, et alustas augustis keskmistele ja väikestele ettevõtetele ärilaenude pakkumist.
Selle aasta mai alguses kirjutas Postimees, et rahvakeeles Savisaare panga nime saanud Eesti Ühistupank kaebab finantsinspektsiooni kohtusse, kuna viimane otsustas pangale mitte tegevusluba anda. Inspektsioon põhjendas otsust ametist tagandatud Tallinna linnapea Edgar Savisaare kriminaalsüüdistusega.
Oma kodulehel ütleb augustis siiski ilma finantsinspektsiooni tegevusloata laenude välja andmist alustanud ühistupank, et pakub laenu väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele Eestis asuva kinnisvara tagatisel ning kuni krediidiasutuse tegevusloa saamiseni pakutakse laenu kuni 36 kuuks summas kuni 150 000 eurot.
Finantsiinspektsiooni juhi kinnitusel ei nõua mitte iga laenu pakkumine ja andmine tegevusluba. Näiteks, kui laenu pakutakse tarbijale, on laenuandjal finantsinspektsiooni välja antud tegevusluba vajalik alles siis, kui tehing ei seondu iseseisva majandus- või kutsetegevuse läbiviimisega.
«Kui aga laenu pakutakse avalikkuselt kaasatud muude tagasimakstavate rahaliste vahendite arvelt, siis on vaja krediidiasutuste seaduses sätestatud krediidiasutuse tegevusluba,» lisas Kessler. Finantsinspektsiooni juht avaldas lootust, et Eesti Ühistupank on nendest erinevustest teadlik.
Küll aga tõdes ta, et ühistupanga praeguse tegevuse juures teeb inspektsiooni murelikuks kaks aspekti. Esimene puudutab TÜ Eesti Ühistupanga kui tegevettevõtja õigust kasutada oma nimes sõna «ühistupank» ning teiseks tekitab küsimusi panga laenuandmise õiguspärasus, täpsemalt kas see tegevus on kriminaalne või mitte.