Ministeerium soodustab lageraiele alternatiivseid raieliike

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lageraie Pärnumaal.
Lageraie Pärnumaal. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Keskkonnaministeerium saatis kooskõlastusringile metsa majandamise eeskirja eelnõu, millega alandatakse viljakate kasvukohatüüpide kuusikute raievanust ja soodustatakse lageraiele alternatiivseid raieliike; määrus on kavandatud jõustuma 1. septembril.

Metsaseaduse ja selle rakendusaktiga alandatakse raiumiseks lubatavate viljakates kasvukohtades kasvavate kuusikute keskmist vanust 60-70 aastani, muuhulgas soodustatakse lageraiele alternatiivsete turbe- ja valikraie kasutamist, leevendades nendele seatud piiranguid, teatas ministeerium.

Hetkel peab raiutavate kuusikute keskmine diameeter olema kas minimaalselt 26 sentimeetrit või kuusikute keskmine vanus olema minimaalselt 80 aastat.

Küpse metsa uuendamine toimub valdavalt pärast lageraiet. Selleks, et metsaomanikud lisaks lageraietele kasutaksid ka teisi võtteid, lubatakse edaspidi turberaiet teostada ka kuusikutes, samuti leevendatakse mitmeid turbe- ja valikraiele seatud piiranguid. Paindlikuma turbe- ja valikraie puhul muutub metsa uuenemine tõhusamaks, tänu millele on metsaomanikul lihtsam raietegevusi järk-järguliselt teostada ning surve lageraie tegemiseks väheneb. 

Üle 80 protsendi erametsade ning 55 protsendi riigimetsa Ia ja I boniteediklasside kuusikutest, mis raievanuse alandamisel oleksid justkui täiendavalt raieküpsed, on juba praegu võimalik raiuda küpsusdiameetri alusel. Ülejäänud juhtudel peab omanik ootama, kuni mets saab 80-aastaseks. Viljakate alade metsa kvaliteet on aga madalam, sest sellisest metsast umbes kolmandik on enamasti juure- ja tüvemädaniku tõttu kahjustatud. Muudatus puudutab ligikaudu 4200 hektarit metsamaad ehk 0,2 protsenti Eesti metsadest, millest 3000 hektarit on riigimets. 

Määrus on kavandatud jõustuma 2017. aasta 1. septembril koos muudatuste aluseks oleva metsaseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seadusega. Metsa majandamise eeskirja raie alaste muudatuste põhimõtted olid lisatud ka metsaseaduse muutmise seaduse eelnõule.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles