:format(webp)/nginx/o/2017/08/02/6951451t1h1264.jpg)
Jooksmine on suurepärane viis enese vormis hoidmiseks, kuid vigastuste vältimiseks on oluline aru saada, millal tasuks tossud uute vastu vahetada.
Jooksmine on suurepärane viis enese vormis hoidmiseks, kuid vigastuste vältimiseks on oluline aru saada, millal tasuks tossud uute vastu vahetada.
Kui jooksutossud on juba kulunud ning oma ea ära elanud, võivad need jooksmisel edasi kandes tekitada valu säärtes ja seljas, vahendab Independent. Spordifirma ASICS esindaja Michael Moore tõdeb, et nii nagu enamikel asjadel, on ka jooksujalanõudel oma aegumiskuupäev.
«Kui joosta samade jalanõudega viis korda nädalas, hakkab jalatsite polsterdus ja vetruvus ajapikku vähenema. Kvaliteetsed jooksutossud peavad enamasti vastu 400-600 kilomeetrit olenevalt sellest, kui sageli neid kanda ja kuidas nende eest hoolitseda,» sõnas Moore.
Palja silmaga on aga üsna raske aru saada, kas tossude kvaliteet on juba vähenenud, kui need näevad endiselt välja nagu uued. Sellegipoolest võib jalanõude polster juba väsinud olla ning pakub seepärast ka jalale jooksmisel aina vähem tuge. See võibki halvemal juhul viia vigastusteni.
Füsioterapeut Jenny Blizard nõustub samuti, et jalanõude «läbisõit» sõltub mitmetest teguritest, sealhulgas ka kandja kehakaalust ning jala tõukejõust. «Kergema jalaga jooksjad, kes kasutavad kogu talda, mitte ei maandu vaid ühel tugipunktil, saavad ka jalatseid kauem kanda. Samuti kui jalatsi tald on väga paks, ei saagi jooksja tervele tallale maanduda ning keharaskus võib rohkem kanduda äärtele,» sõnas ta. Võrrelda ei saa ka näiteks 50-kilost ja 120 kilo kaaluvat jooksjat, sest viimase keharaskus mõjutab ka jalanõude kulumist märksa enam.
Kuidas aru saada, et jalanõud vajavad väljavahetamist?
Kuidas jalanõude eest hoolitseda, et need kestaksid kauem?