/nginx/o/2011/04/15/558589t1hf26e.jpg)
Kuigi kogu euroalas tegid intressimäärad sel nädalal hüppe ülespoole, hoiavad suurpangad Swedbank ja SEB hoiuste intressimäärad vähemalt esialgu muutumatuna.
Euroopa Keskpanga otsus jõustus kolmapäeval. Pärast kaks aastat kestnud madalseisu leidsid keskpankurid, et inflatsiooni ohjeldamiseks tuleb intressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra tõsta.
Otsekui vastuseks sellele teatasid sel nädalal nii Sampo kui ka Nordea pank, et tõstavad aastase tähtajaga hoiuste intressimäära. Nüüd on see mõlemas pangas 1,9 protsenti, tõus oli vastavalt 0,4 ja 0,3 protsendipunkti. Intressitõus kandub üsna kiiresti üle laenuintresside aluseks olevasse Euribori, aidates sellega kasvatada pankade tulusid.
«Kuna Eesti ettevõtete ja eraisikute laenudes kasutatakse Euriboriga seotud ujuvat intressimäära, siis nendele laenudele on Euroopa Keskpanga intressimäära liikumise mõju suhteliselt vahetu,» kommenteeris keskpanga finantsstabiilsuse osakonna juhataja Jaak Tõrs.
Meie suurpangad aga pankade kulusid kasvatavate hoiuste intressimäärade tõstmisega ei kiirusta.
«Euroopa Keskpanga baasintressimäära tõstmine on lühikeses perspektiivis üldistele intressimääradele marginaalne,» ütles Swedbanki valdkonnajuht Kai Voore. «See võib mingil määral mõjutada ka hoiuste intressimäärasid, kuid võimalik kasv on pigem tagasihoidlik ja suuri muudatusi me hetkel ette ei näe.»
Voore sõnul ei ole õige väita, et mida suurem pank, seda väiksem hoiuseintress. «Deposiitide intressimäärad olenevad eelkõige rahaturgudel kehtivatest intressimääradest, panga likviidsusest ning strateegiast,» nentis ta. «Kaudsemalt võib oletada, et väiksemad pangad, omades väiksemat turuosa ning erinevat strateegiat, saavad oma deposiitide pakkumise koostada agressiivsemalt.»
Mullusuvisest madalseisust saadik on hoiuste keskmised intressimäärad siiski tasapisi, kümnendikhaaval iga kuu tõusnud. Kui võrrelda aastase deposiidi intressimäärasid, siis kõige madalam on see praegu SEBs, 1,3 protsenti.
Järgmine on Swedbank, mis pakub sama tähtaja eest intressi 1,4 protsenti aastas. Samas aga on just SEB ja Swedbank need, kus hoiuste osakaal kõige suurem.