Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Lugeja küsib: kas firma suvepäevadel juhtunud õnnetus on tööõnnetus?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Võrkpall on populaarne suvetegevus, mida võetakse ette ka firma suvepäevadel.
Võrkpall on populaarne suvetegevus, mida võetakse ette ka firma suvepäevadel. Foto: Panthermedia / Craig Robinson

«Kavandame ettevõttes suvepäevi, kus toimuksid ka sportlikud tegevused ja võistlused, näiteks osakondadevaheline võrkpallivõistlus. Sportides aga võib viga saada. Kas suvepäevadel saadud vigastus on tavaline olmevigastus või on tegemist tööõnnetusega, kuigi töötaja tol hetkel oma päristööd ei teinud?» küsis lugeja tööinspektsioonilt.

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula.

Tööõnnetus on töötaja tervisekahjustus, mis toimus tööandja antud tööülesannet täites või muul tema loal tehtaval tööl, tööaja hulka arvataval vaheajal või muul tööandja huvides tegutsemise ajal. Tööõnnetus on põhjuslikus seoses töötaja töö või töökeskkonnaga ja juhtub ajal, mil töötaja:

  • täitis tööülesannet;
  • tegi muud tööd tööandja loal;
  • tegutses tööandja huvides;
  • viibis tööaja hulka arvataval vaheajal.

Tööandja huvides tegutsemist tuleb vaadelda natuke laiemalt kui üksnes otsene osalemine tööandja majandustegevuses või töölepingus või ametijuhendis kokku lepitud tööülesannete täitmine.

Kui tööandja poolt korraldatud üritustel osalemine on vabatahtlik, pole tegemist tööõnnetusega. Teame aga kõik, et vabatahtlik võib olla ka «vabatahtlik». Vabatahtlik on osalemine siis, kui suvepäevade kutsel on kirjas, et kella seitsmest kuni üheksani on vaba tegevus, soovijad saavad mängida võrkpalli, jalgpalli või muul moel kolleegidega aega veeta. Sel juhul ei ole tööandja ette kirjutanud, kuidas neid kahte tundi veeta tuleb, vaid on loonud selleks erinevaid võimalusi. Kui nüüd keegi peaks võrkpalli mängides õnnetul kombel oma jala ära väänama, ei ole tegemist tööõnnetusega, sest töötaja ei tegutsenud õnnetuse hetkel tööandja huvides ja puudus seos töö ja töökeskkonnaga.

Kui aga suvepäevade kavas on kirjas, et kella seitsmest kuni üheksani toimub osakondade vaheline võrkpallivõistlus, kuhu iga osakond peab oma esinduse välja panema, on tegemist tööandja huvides tegutsemisega. Sel juhul ei osale võistlejad vabatahtlikult, kuigi nad otsustasid ise, et tahavad võistlusest osa võtta. Vabatahtlik pole osalemine sellepärast, et tööandja huvides on, et igast osakonnast keegi võistlusel osaleks. Nii on ka sel võistlusel juhtunud õnnetus tööõnnetus, sest töötaja tegutses tööandja huvides.

Kui sellises olukorras tekib vaidlus, siis vaidluse lahendamisel ei lähtuta kitsalt ainult sellest, kas kutsel või ajakavas oli kirjas, et tegemist on vabatahtliku osalemisega, vaid tuvastatakse sisuliselt, kas osalemine oli vabatahtlik. Ehk pelgalt sõna «vabatahtlik» lisamine kuulutusele ei vabasta vastutusest.

Tagasi üles