P, 3.12.2023

Alexela alustab Soomes LNG-terminali ehitust

Siiri Liiva
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Alexela soovib LNG terminali ehitada ka Eestisse. Kolm Balti peaministrit külastasid hiljuti ka selle võimalikku asukohta Paldiskis. Vasakul Alexela Grupi suuromanik Heiti Hääl, paremal Eesti peaminister Jüri Ratas.
Alexela soovib LNG terminali ehitada ka Eestisse. Kolm Balti peaministrit külastasid hiljuti ka selle võimalikku asukohta Paldiskis. Vasakul Alexela Grupi suuromanik Heiti Hääl, paremal Eesti peaminister Jüri Ratas. Foto: Eero Vabamägi

Alexela ja Haminan Energia ühisettevõte Hamina LNG OY võttis täna vastu lõpliku investeerimisotsuse ja alustab LNG- terminali ehitust HaminaKotka sadamas.

Investeeringu kogumaksumus on 95 miljonit eurot, teatas Alexela pressiteate vahendusel. Projektile on Soome riigi poolt 2014. aastal eraldatud 30 protsendi ulatuses investeeringutoetust.

Esimeses etapis ehitatakse 30 000 m3 mahuti koos LNG laevadelt vastuvõtmise, gaasistamise ja ümberlaadimise võimekusega, millega saab edastada maagaasi kohalikku jaotusvõrku ja varustada ka neid kliente maagaasiga, kellel jaotusvõrguga ühendus puudub.

Samuti alustatakse terminalist maismaa- ja meretranspordi varustamisega, et võimaldada keskkonnasõbraliku transpordikütuse laiem kasutuselevõtmine. Turunõudlusele vastamiseks on tulevikus plaanis ehitada juurde veel teine, 20 000 m3 mahuti.

LNG on uus, taastuv gaasitarne allikas ja võimaldab luua uusi energiamahukaid tööstusharusid Soome Hamina piirkonnas. Soome Valitsuse visioonis on LNG vundament majanduskasvule mitte ainult HaminaKotka piirkonnas, vaid kogu riigis.

Ehitusprojekti ajal aastatel 2017.-2020. tekib Hamina piirkonnas ligi 100 uut töökohta. Terminali käivitumisel 2020. aastal luuakse vähemalt 10 kõrge lisandväärtusega püsitöökohta. Hamina LNG terminali ehitus on osa Alexela LNG ärisuuna arengustrateegiast Baltikumis ja Soomes.

Praeguseks on lõppenud ka Paldiski LNG terminali ehitusprojekti ettevalmistused – sealhulgas on kehtestatud LNG-terminali planeering, lõppenud keskkonnamõjude hindamine, saadud vee erikasutusluba ja valminud insenertehnilised projekteerimistööd rahvusvahelise «võtmed kätte» ehitushanke tegemiseks.

Lõplik investeerimisotsus Paldiski LNG-terminali ehituse alustamiseks on ootel, kuni lõppevad konsultatsioonid Balti riikide peaministrite ning Alexela ja Klaipedos Nafta vahel regionaalse imporditerminali EL kaasrahastuse osas.

Lisaks on Paldiskisse planeeritud ka koostootmisjaama ehitus, mis lisaks LNG- terminali varustamisele soojus- ja elektrienergiaga looks potentsiaali Eestis energiamahukate tööstusinvesteeringute elluviimiseks tulevases Paldiski energiakommuunis.

Alexela Group OÜ on Eesti kapitalil põhinev valdusfirma, mis koondab viimase paarikümne aasta jooksul ühtse omanikeringiga seotud ettevõtted Alexela Groupi kui katusorganisatsiooni ühtsesse struktuuri.

Alexela Group tegutseb kolmes valdkonnas: energeetika, metallitööstus ja kinnisvaraarendus. Grupis töötab üle 1000 inimese.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles