Galerii ja õpetus, kuidas puhastada koera või kassi kõrvu

Eger Ninn
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kõrvahaigused on ühed levinud vaevused koertel ja kassidel. Põhjuseid, miks põletik kõrva tekib, on erinevaid – liigsest vaigust puhastamata jätmine, parasitaarnakkused, seeninfektsioonid, allergiad ja traumad.


Kask & Michelsoni loomakliiniku arstid soovitavad kõrvade puhastamisega algust teha juba varases nooruses – 3-4 kuu vanuselt. Enamasti piisab, kui seda teha umbes 2-4 korda kuus, sõltuvalt aastaajast ja eluviisist.

Kui loom on kõrvade puhastamisega harjunud ei tee ta sellest suurt numbrit. Praktikas võib aga kohata vastupidiseid näiteid, kus hooldust on teostada ülimalt raske, kuna koera ei ole harjutatud ja omanik ei suuda looma taltsutada.

Kuidas puhastada?

Esmalt tuleb end varustada mõne loomakliinikutes pakutava kõrvapuhastusvedelikuga. Kõrvapuhastusvedelikud on kõrvade niisutamiseks ja puhastamiseks loodud spetsiaalsed lahused, mis omavad antibakteriaalset ja seentevastast toimet. Loobuda tuleks vanadest puhastusvahenditest nagu vesinikperoksiid, viina vesilahus ja toiduõli. Niisutamiseks on parim kasutada marlitampoone, mida saab koju osta ka loomakliinikutest. Vältima peab vati kasutamist, kuna vatt laguneb, jättes tükke kuulmekäiku.

Enne puhastamist tuleb fikseerida kõrv. Selleks haaratakse ühe käega kõrvalesta kesk- ja tipuosast, mida hoitakse terve puhastamise vältel kindlalt sõrmede vahel. Teise käe sõrmele paigutatud niiske marlitampooniga võib alustada kuulmekäigu välimise osa töötlust. Liigutuste suund oleks seest välja, kaasates vaiku ja tolmu nii palju kui võimalik.

Erinevatel tõugudel on eri suurusega kuulmekäigud. Seetõttu tuleb puhastamist teostada hoolikalt, kuid kindlalt, et vältida loomale valu tegemist. Esmalt tuleb hooldada kuulmekäigu välimine osa, nii et kuulmekäigu nahk oleks puhas vaigust ja tolmust. Eriti hoolikalt peab menetlema urgete ja õnaruste juures, väiksematel tõugudel ja kassidel võib siinkohal kasutada ka hügieenilisi vatipulkasid.

Marli sõrme otsas saab suurel koeral liikuda kuni kuulmekäigu pööranguni, millest edasi enam sõrm ei mahu. Sealtmaalt võib menetlust lasta teha vaid loomaarstil, et vältida kuulmekile vigastusi. Viimast ei saa teha sõrmega puhastamisel. Seepärast ei maksa karta sõrmega sügavale minekut. Jälgima peab vaid, et loomal sealjuures ei oleks valulik – ettevaatust pikkade küüntega!

Sageli võib puhastamise tulemusena marli määrduda pruunikas-kollaka vaigu, mõnikord ka lihtsalt mulla-liiva tolmuga (eriti suvel ja õuekoertel). Tähelepanu! Leides kõrvast kollakat mädast haisvat nõret, tuleb kindlasti pöörduda loomaarsti juurde, kuna sellisel juhul on tegu juba väliskuulmekäigu põletikuga ja ainult puhastamisest ei piisa.

Samuti peab loomaarsti juurde minema, kui näete koeral või kassil pidevat kõrva sügamist käpaga, pea hõõrumist mööda vaipa või põrandat, niuksumist, pea ühele küljele hoidmist, pea raputamist.

Terve kõrva tunneb ära selle järgi – välimise kuulmekäigu nahk peab olema õrnalt roosakas, sileda pinnaga, omamata sidekoelisi paksendeid ja kõrgendikke, vaiku esineb tühisel määral, kuulmekäik on avar ja ilma turseteta.


Allikas: loomaarst.com

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles