Mis juhtus? Ikea senine tegevjuht lahkub ootamatult ametist

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
1995. aastast alates Ikeas töötanud Peter Agnefjäll on otsustanud elus uue lehekülje pöörata.
1995. aastast alates Ikeas töötanud Peter Agnefjäll on otsustanud elus uue lehekülje pöörata. Foto: NIKLAS LARSSON / SCANPIX/SCANPIX SWEDEN

Maailma suurima mööblikaubamaja Ikea tegevjuht Peter Agnefjäll otsustas vähem kui neli aastat pärast ametisse asumist ootamatult sellelt kohalt lahkuda.

Ikea teatas kolmapäeval, et 1. septembrist alustab ettevõtte uue tegevjuhina tööd senine tootevaliku ja tarneahela juht Jesper Brodin, vahendab Wall Street Journal.

Seni juhtis ettevõtet 46-aastane Peter Agnefjäll, kes asus tegevjuhi kohale 2013. aasta septembris. Ettevõte on tema käe all kiiresti kohanenud e-kaubanduse trendidele, kasvatades veebikaubanduse osakaalu ning avades linnainimestele sobivaid kliki-ja-mine-kaubale-järgi müügipunkte.

Ka on ettevõte selle järel rohkem raha suunanud jätkusuutlikkust toetavatele algatustele, sisenenud ostukeskuste ärisse ning suurendanud mitmekesisust oma töötajate hulgas. Agnefjäll, kes alustas Ikeas oma karjääri 1995. aastal praktikandina, ei soovinud avaldada, mis on tema edasised plaanid.

Ikea pressiesindaja sõnul ütles Agnefjäll vaid, et tahab mõned kuud puhata ning veeta rohkem aega oma poegade ja naisega. «Ettevõttel ei ole kavas suuri muutusi senistes eesmärkides,» lisas pressiesindaja.

Küsimusele, miks napilt neli aastat ametist olnud tegevjuht ametist lahkub, ütles ta vaid, et tegemist oli Agnefjälli isikliku otsusega. Tegevjuhi kohustused võttis ta tegelikult juba üle 2012. aastal, kui temast sai tegevjuhi kohusetäitja.

«Ma usun, et mul on kätte jõudnud aeg võtta mingi muu suund oma elus,» põhjendas Agnefjäll ise. Ta lisas, et aastad Ikeas on talle palju tähendanud nii isiklikus kui professionaalses plaanis.

Kuigi Ikea on viimastel aastatel korralikult kasvatanud nii käibe- kui kasuminumbreid, on ettevõttel siiski veel pikk maa minna, et jõuda 2020. aastaks plaanitud 50 miljardi eurose müügituluni. 

Mullu detsembris ütles mööblikaubamaja, et nende augustikuus lõppenud majandusaasta lõpuks õnnestus neil kasvatada käivet 35,07 miljardi euroni. Aasta varem oli see number 32,66 miljardit eurot. Kasvule aitasid kaasa head tulemused Saksa ja USA turgudel, mis on ka Ikea kaks suurimat turgu.

Suurimaid väljakutseid on maailma suurimale mööblimüüjale esitanud viimasel ajal India turg, kus tootearendus ja sobivate töötajate leidmine on läinud üle kivide ja kändude. Sellest hoolimata loodab ettevõte järgmise aasta alguses avada seal oma esimese poe.

Uue tegevjuhi ülesandeks saabki India turule sisenemine, ettevõtte kasvu kiirendamine ja tegevuse efektiivsuse tõstmine. «Ma usun, et meil seisavad põnevad aastad ees ning mul on heameel olla osa sellest,» märkis 48-aastane Jesper Brodin, kes on samuti töötanud Ikeas 1995. aastast alates.

Tagasi üles