Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Eesti Energia hakkab kasutama põlevkivi kvaliteeti reaalajas mõõtvaid seadmeid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Auvere õlitööstus
Auvere õlitööstus Foto: Ants Liigus/Pärnu Postimees

Eesti Energia alustab lähiajal elektrijaamadesse, õlitehastesse ja kaevandustesse reaalajas põlevkivi parameetreid mõõtvate seadmete paigaldamist, mis muudab kogu tootmisprotsessi nutikamaks ja tõhustab andmeanalüütikat.

«Seadmed koos spetsiaalse tarkavaraga mõõdavad liikuvalt konveierilt põlevkivi kütteväärtust ja niiskust ning saadavad tulemuse juhtimispulti. Kui analüüsime reaalajas kütuse kvaliteedi andmeid ja tootmisnäitajaid, saame kogu protsessist parema pildi,» kirjeldas Enefit Energiatootmise juhatuse esimees Tõnu Aas.

Tema sõnul suudab ettevõtte seeläbi paremini põlevkivi kvaliteeti kontrollida alates selle kaevandamisest ja rikastamisest kuni transportimise ja kasutamiseni elektri ja õli tootmises. «Kokkuvõttes võimaldab operatiivne informatsioon tagada paindlikuma, efektiivsema ja keskkonnasäästvama tootmise,» märkis Aas.

Enefit Energiatootmise elektrijaamad on pilootprojekti käigus reaalajas põlevkivi parameetreid mõõtvat seadet katsetanud üle-eelmise aasta sügisest, kui Eesti elektrijaama kütuse etteande liinile paigaldati sarnane aparaat, mis mõõtis põlevkivi kütteväärtust ja niiskust reaalajas.

«Katsed olid edukad ja andsid kinnituse, et selliste seadmete abil saame paremini planeerida ja juhtida kogu tootmisprotsessi,» sõnas Tõnu Aas.

Põlevkivi kvaliteeti reaalajas mõõtvate seadmete paigaldamine on osa Eesti Energias 2015. aastal alustatud tööstuse digitaliseerimise programmist, mille üks peamisi eesmärke on ettevõtte konkurentsivõime tugevdamine muutlikes turuoludes. Käesoleva aasta suvel võtab Eesti Energia kasutusele seitse seadet Enefit Kaevandustes ja Enefit Energiatootmises.

Järgnevalt paigaldatakse ülejäänud üksteist seadet. Kõikide mõõtjate andmed kogutakse reaalajas ühtsesse andmebaasi. Seadmete soetamiseks sõlmiti aprillis leping Saksamaa ettevõttega RGI, kes vastutab tarne ja häälestamise eest, paigaldust teostatakse kontserni oma jõuga.

Tagasi üles