Alternatiivsete trassivalikute osas vähe läbirääkimisruumi
Kuigi täna Tallinnas toimunud Nord Stream 2 projekti keskkonnamõju hindamise aruannet tutvustaval pressikonverentsil käis projekti esindajate jutust samaaegselt läbi «eelistatud trassi» ja «alternatiivse trassi» mõisted, oli üsna selge, et hoolimata Venemaa keskkonnaorganisatsioonide ja piirkonna põlisrahvaste vastuseisust Ust-Lugast alguse saavale trassile, eelistab Nord Stream 2 meeskond just seda trassi trajektoori.
«Me eelistame trassi, mis saab alguse Kurgalski piirkonnast. Me oleme käinud läbi terve rida alternatiive ja vaadanud võimalikke mõjusid nendele alternatiividele. Me oleme veendunud, et Kurgalskist alguse saav trass on kõige väiksema keskkonnamõjuga ja on kõige turvalisem tee gaasijuhtme opereerimisel,» kirjeldas Nord Stream 2 lubade taotlemise juht Simon Bonnell.
Ka ütles ta, et Nord Stream 2 AG eelistab trassi algusena just Kurgalski piirkonda ja Ust-Luga sadama lähedust, kuna see tagaks neile ka rahvusvaheliste investeerimisorganisatsioonide rahastuse, mida nad praegu projekti elluviimiseks on asunud taotlema asunud, ja kus on ranged nõuded turvalisuse tagamiseks.
Mis puudutab trassi lõpliku trajektoori lukku panemist, siis sõltub see Bonnelli sõnul sellest, millal erinevatest riikides ehituslubade saamise protsess läbi saab. «Praegu on meil pooleli lubade taotlemise protsess, kus me oleme esitanud keskkonnamõju aruande erinevatele riikidele tutvumiseks,» kirjeldas ta.
Bonnelli sõnul on see riikide, kust trass läbi läheb, otsustada, millise trajektoori nad lõpuks valivad. Küll aga rõhutas ta, et Nord Stream 2 AG on selgelt väljendanud oma eelistust trassi osas. «Tegemist on sama trassiga, mida me täna ka siin tutvustasime,» sõnas Bonnell. Ta lisas, et Venemaa peaks oma otsuse trassi trajektoori osas tegema juba selle aasta sügiseks ja Soome selle aasta lõpuks.