«Vajadusel peaks valitsusel olema valmisolek eelarvepoliitikas täiendavate muutuste tegemiseks, et 2018. aasta struktuurne eelarvepositsioon vastaks seatud eesmärgile,» toonitas Höövelson.
EL üldiselt vastupidav, kuigi probleeme jagub
Üldiselt on komisjoni hinnangul ELi ja euroala majandus küllalt vastupidav, kuid siiski põhjustavad probleeme tootlikkuse aeglane kasv, kriisi tagajärjed, sealhulgas püsiv ebavõrdsus, ja peamiselt välisteguritest tingitud ebakindlus. Olukorra parandamiseks peaksid liikmesriigid kasutama ära majanduse elavnemisega kaasnevad võimalused ja viima ellu struktuurireformid, hoogustama investeerimist ja tugevdama riigi rahandust.
Euro ja sotsiaaldialoogi eest vastutav asepresident Valdis Dombrovskis sõnul on majanduslikud suundumused üldiselt positiivsed ja annavad ELi liikmeriikidele võimaluse suurendada majanduse konkurentsi- ja vastupanuvõimet ning innovatiivsust.
«Esmatähtsaks tuleb pidada reforme, millega muudetakse majanduskasv kaasavamaks ja parandatakse tootlikkust. ELi majanduse taastumise tugevdamise ja jätkusuutlikkuse huvides tuleb ellu viia struktuurireformid, hoogustada investeerimist ja teostada vastutustundlikku eelarvepoliitikat,» rääkis Dombrovskis.
Tööhõive, sotsiaalküsimuste, oskuste ja töötajate liikuvuse volinik Marianne Thyssen märkis, et sel aastal pöörati analüüsis erilist tähelepanu ebavõrdsusele. «Nüüd, kui majandus on tõusuteel, peame me silmas pidama seda, et nõuded oskustele muutuvad, ning looma uusi võimalusi neile, kellel vajalikke oskusi ei ole,» sõnas Thyssen.
Ta lisas, et ELi liikmesriikidel tuleb parandada hariduse ja koolituse kvaliteeti. Kui tootlikkus kasvab, peaks kasvama ka palk. «Ainult nii saame täita ühise eesmärgi – parandada meie kõigi elatustaset,» lausus tööhõive, sotsiaalküsimuste, oskuste ja töötajate liikuvuse volinik.