P, 3.12.2023

Elanike toetus Rail Balticule püsib 60 protsendi juures

Adele Johanson
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rail Balticu näitus Arhitektuurimuuseumis
Rail Balticu näitus Arhitektuurimuuseumis Foto: Tairo Lutter

Faktum Ariko uuringust selgus, et toetus Rail Balticu projektile on Eestis küsitletute seas kokku 58 protsenti. Sarnane tulemus saadi sügisel 2016.

Projekti toetajaid on keskmisest veidi rohkem tallinlaste (61 protsenti) ja kõrgharidusega elanike seas (61 protsenti), keskmisest veidi vähem aga kolmes trassi piirkonna maakonnas (kokku 53 protsenti).

Projekti toetavad keskmisest selgelt tugevamini need, kes peavad raudteetransporti rohelisemaks kui maanteetransporti (toetus 66 protsenti), need, kes leiavad, et otsus projekti kohta peaks lähtuma kogu piirkonna, mitte ainult Eesti huvidest (70 protsenti), ning need, kes leiavad, et otsus peaks lähtuma pigem tulevikuvisioonist kui majanduslikust tasuvusest (71 protsenti).

Projekti toetajate peamisteks argumentideks on parem ühendus Euroopaga, reisimise mugavus ning kiirus. Samad argumendid olid peamised ka 2016. aasta sügisel.

Nende seas, kes jälgivad teemat meedias enda hinnangul sageli, on keskmisest rohkem nii projekti kindlaid toetajaid (29 protsenti) kui ka kindlalt mittetoetajaid (24 protsenti). Mittetoetajatel on kaks põhitingimust (kahtlust), mille täitmise (hajumise) korral nad projekti toetaksid: majandusliku tasuvuse kindlus (66% protsentimittetoetajaist) ja kindlus keskkonnakahjude puudumise suhtes (61 protsenti).

Uuringufirma Faktum Ariko tegi  10.–22. aprillini rohkem kui 1000 elaniku suuruse valimiga (vanusevahemikus 15–74 aastat) üle-eestilise veebiküsitluse. Sarnane uuring korraldatakse kaks korda aastas: sügisel ja kevadel.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles