Päevatoimetaja:
Sander Silm

Hinnatõus jätkub terve aasta

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Toidukorv
Toidukorv Foto: Arno Saar / Õhtuleht

Swedbanki prognoosi järgi püsib hinnatõus 3 protsendi lähedal terve aasta vältel tänu toorainete kallinemisele ning aktsiisimaksude tõusule. 

«Kui märtsis jäi inflatsioon veidi alla kolme protsendi, siis aprillis hindade kasv jällegi kiirenes ning kokkuvõttes oli keskmine tarbijakorv 3,2 protsenti kallim kui aasta varem,» kirjutab Swedbanki ökonomist Siim Isküll.

Kõige suurema panuse tarbijahindade kasvu andis toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnakasvu kiirenemine 4,5 protsendini aastases võrdluses. Energiahinnad tõusid aastaga 6,8 protsenti, ning alusinflatsioon ulatus 1,4 protsendini.

 «Eesti inflatsiooni mõjutavad tänavu peamiselt energiahinnad ja aktsiisitõusud. Juulikuus tõstetakse täiendavalt alkoholiaktsiise, sh tõuseb õlleaktsiis 70 protsenti. Aktsiisitõus kiirendab hinnakasvu umbes 0,2–0,3 protsendipunkti võrra. Alusinflatsioon ehk teenuste ja tööstuskaupade järkjärguline kallinemine jätkub teisel poolaastal. Alusinflatsiooni mõjutavad nii impordihinnad kui ka kiirem majanduskasv,» kommenteeris hinnatõusu Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.

«Toorainete hinnakasv maailmaturul on viimastel kuudel näidanud mõningaid märke aeglustumisest. Toornafta barreli hind püsis märtsis ja aprillis 53 dollari läheduses, kuid hakkas aprilli lõpus langema. Selle taga oli USA naftatootmise kasv ja kesine nõudlus Aasia riikides. OPECisse kuuluvad naftat tootvad riigid kaaluvad nafta tootmismahu vähendamist ega lase tõenäoliselt hinnal väga madalale langeda,» märkis Pert.

Swedbanki prognoosi järgi jõuab naftabarreli hind selle aasta lõpuks 58 USA dollarini ja püsib 60 dollari juures terve järgmise aasta.  

Aprillis tõusid tavapärasest veidi kiiremas tempos ka toitlustus ja majutusteenuste hinnad, mis olid 6,8 protsenti kallimad kui aasta varem. Ainsa kaubagrupina langesid sideteenuste hinnad 2,5 protsenti võrra.

Teist kuud järjest langes ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsiooni (FAO) andmetel ka toidutoormete maailmaturu hind. Märtsis ja aprillis oli hinnalangus küllaltki suur, kokku 4,3 protsenti. Praegustel toormehindadel on oluline mõju järgmise aasta inflatsiooninumbritele, sest tarbijahindades kajastuvad muutused Perti sõnul pika viitajaga.

Tagasi üles