Pankrotti viis 8000-eurone nõue
Aga mis viis ikkagi pankrotti eelmise MTÜ? Külakoja eestvedajate sõnul oli põhjuseks Peeter Suure merekindluse Humala positsiooni korrastamise 16 000-eurose eelrarvega projekt, kus tekkis kohtuvaidlus nüüdseks likvideeritud ettevõttega Castellum.
Kohtuotsuse järgi tuli Vääna Külakojal tasuda Castellumile tehtud tööde eest 8000 eurot, kuid seda raha MTÜ-l polnud, ja kuna tööd jäid pooleli, siis ei saadud rahastust ka PRIA-lt. Kõnealune 8000-eurone nõue nüüdseks enam ei kehti, kuna Castellum on registrist kustutatud.
Tõsi, projekti käigus jõuti puhastada maa-alused katakombid ja käigud ning tarastada šurfid. «Käigud on siiani kasutusel ekskursioonide läbiviimiseks nahkhiirte talvitumisvabal perioodil. Ekskursioonide korraldamist jätkab nüüd Vääna Selts,» ütles Kaido Kruusoja.
Castellumi nõude tõttu tekkinud rahaliste raskuste tõttu aga ei jõudnud MTÜ lõpparvet maksta külakoja endisele tegevjuhile Aira Ermelile, kes pankrotiavalduse sisse andiski.
«Külakoja juhatuse liikmed – Jaanus Härms ja Kaido Kruusoja – taandasid ennast juhatusest, mul jäi mitme kuu palk saamata. Mis sellest, et mina kirjutasin projekte, mis külakojale raha sisse tõid, nüüd ei saadud mulle lõpparvetki välja makstud,» ütles Ermel Harju Elule.
Ainsaks juhatuse liikmeks pärast kahe mehe lahkumist jäi Deiw Rahumägi. Äriregistrist selgub, et vallavolikogu liige Jaanus Härms on aga juhatuse liige ka uues mittetulundusühingus Vääna Selts.
Küsimusele, miks ta koos Härmsiga MTÜ juhatusest enne pankrotimenetluse lõppu lahkus, Kruusoja vastama ei soostunud. «Las see must pesu jääb. Kes mis projekti pidi kureerima ja kuidas see lõppkokkuvõttes õnnestus või ei õnnestunud. Tänane olukord on, nagu näha, see, et lahkunud juhatuse liikmed viivad otsi jätkuvalt kokku,» sõnas ta.