Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Riigieelarvesse laekus septembri lõpuks 63,6 miljardit krooni

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marti Aavik
Copy
Artikli foto
Foto: Lennart Rikk

Rahandusministeeriumi andmetel laekus septembri lõpuks riigieelarvesse 63,6 miljardit krooni ehk 70,5 protsenti eelarves ja lisaeelarves planeeritust, septembris laekus sellest 6,6 miljardit krooni.


Üheksa kuu 63,6 miljardi krooni suurusest kogulaekumisest moodustavad maksutulud 52,8 miljardit ja mittemaksulised tulud 10,8 miljardit krooni. Võrreldes eelmise aasta esimese üheksa kuu laekumisega kasvas riigieelarve tulude laekumine 7,2 protsenti, teatas rahandusministeerium.

Maksutulud

Maksutulusid laekus septembris 5,9 miljardit krooni. Kokku on maksutulusid laekunud 52,8 miljardit krooni, mis moodustab 71,8 protsenti eelarves ja lisaeelarves planeeritust. Laekumine on kasvanud 6,3 protsenti võrreldes eelmise aasta üheksa kuuga.

Füüsilise isiku tulumaksu laekus septembris 819,7 miljonit krooni, esimese üheksa kuuga on kokku laekunud 2,8 miljardit krooni. Eelnevate kuudega võrreldes suurema laekumise põhjuseks on juurdemääratud tulumaksu tähtaja saabumine 1. oktoobril.

Kohalikele omavalitsustele eraldati füüsilise isiku tulumaksust septembris 862,9 miljonit krooni. Võrreldes möödunud aasta septembri lõpu seisuga on selle aasta üheksa kuu eraldis kokku kasvanud 19,1 protsendi võrra.

Käibemaksu laekus septembris 1,6 miljardit krooni, septembri lõpu seisuga on kokku laekunud 15,7 miljardit krooni, mis moodustab 68,7 protsenti eelarve ja lisaeelarvega kavandatust. Üheksa kuu laekumine on vähenenud 4,7 protsenti võrreldes möödunud aasta sama perioodiga. Endiselt laekub oodatust tunduvalt vähem käibemaksu impordilt.

Sotsiaalmaksu laekus septembris 2,4 miljardit krooni, septembri lõpu seisuga on kokku laekunud 23,5 miljardit krooni, mis moodustab 74,6 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Üheksa kuu laekumise kasv kokku on 17,4 protsenti. Sotsiaalmaksu kuise laekumise kasv on aeglustunud 12,2 protsendile seoses palgakasvu aeglustumise ja hõive vähenemisega.

Aktsiise laekus septembris 727,3 miljonit krooni. Septembri lõpu seisuga on laekunud riigieelarvesse kokku 6,6 miljardit krooni, mis moodustab 68 protsenti planeeritust.

Mittemaksulised tulud

Mittemaksulisi tulusid laekus septembris 676,8 miljonit krooni. Üheksa kuu jooksul on laekunud 10,8 miljardit krooni, mis moodustab 64,7 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Võrreldes eelmise aasta esimese üheksa kuuga kasvas mittemaksuliste tulude laekumine 12,1 protsenti.

Suurima osa mittemaksuliste tulude laekumisest moodustavad toetused 6,2 miljardi krooniga. Välisvahendeid on sealhulgas laekunud ligikaudu 4,7 miljardit krooni ehk 53,2 protsenti eelarves ja lisaeelarves planeeritust.

Lisaks toetustele on esimese üheksa kuuga kaupade ja teenuste müügist laekunud 1,3 miljardit krooni. Materiaalsete ja immateriaalsete varade müügi arvelt on riigieelarvesse laekunud 415,5 miljonit krooni ning tulusid varadelt on teenitud 1,8 miljardit krooni.

Muude tulude laekumine kokku ulatus üheksa kuuga 1,1 miljardi kroonini, millest 498,1 miljonit krooni laekus saastetasudelt ja 301,3 miljonit krooni trahvidelt.

Kulud

Eelarve kulud moodustasid septembri lõpu seisuga 63 miljardit krooni, mis on 66,2 protsenti eelarves ja lisaeelarves planeeritust. Septembri lõpu seisuga ületasid riigieelarve tulud kulusid 561,1 miljoni krooni võrra.

Kululiikidest suurima osakaaluga olid esimese üheksa kuu jooksul mitmesugused eraldised nagu sotsiaaltoetused ja sihtotstarbelised eraldised kokku 47,3 miljardi krooni ulatuses. Need on kasvanud 20,7 protsenti võrreldes eelmise aastaga. Tegevuskulud ehk personali- ja majandamiskulud moodustasid septembri lõpu seisuga 12,5 miljardit krooni. Välistoetuste arvelt on välja makstud 2,7 miljardit krooni ehk 29,9 protsenti planeeritust.

Tagasi üles