Kaubikuomanikud hakkavad aastas 500 eurot teemaksu maksma (16)

Lennart Ruuda
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Teemaksu hakkavad maksma nii kaubikud kui rekkad.
Teemaksu hakkavad maksma nii kaubikud kui rekkad. Foto: Aivar Aotäht

Valitsus kiitis heaks veoautode teekasutustasu reguleeriva seaduse, mis hakkab maksustama avalikel teedel sõitvaid üle 3,5-tonniseid veoautosid (N2 ja N3 kategooria). 

Eelnõu kohaselt sõltub teekasutustasu määr veoauto ja selle haagise täismassi ja telgede arvu summast ning veoauto heitgaasiklassist, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Näiteks veoautole täismassiga 3,5-12 tonni on päevaseks tasumääraks eelnõu kohaselt kavas kehtestada 9 eurot ning aastaseks tasumääraks kuni 500 eurot.

Üle 12-tonnise täismassiga veoautole on päevaseks tasumääraks kavas kehtestada 10-12 eurot ning aastaseks tasumääraks 600-1300 eurot.

Lisaks aastasele ja päevasele tasumäärale on võimalik teekasutustasu õigus osta nädalaks, kuuks ja kvartaliks. 

Kui tugineda maanteeameti veebruari lõpu statistikale, läheb Eestis registreeritud veokitest maksu alla ligi 37 000 veokit. Neist massiga 3,5 tonni kuni 12 tonni on ligi 12 700 sõidukit. Enam kui 12-tonniseid veokeid on veidi üle 24 000.

MKMi eelnõust selgub, et teemaksu eesmärk on teede ja taristu kvaliteedi tagamine, rakendades rohkem «kasutaja maksab» printsiipi viisil, mis ei halvenda ebamõistlikult ettevõtjate konkurentsivõimet ja elanike toimetulekut. 

Kuna uue maksu määr sõltub ka veoauto heitgaasiklassist, on üks eesmärk just liikumine vähem saastavate veoautode suunas.  

Teemaksuga on võimalik koguda vahendeid transporditaristu hoiuks välismaal registreeritud veoautodelt, mille kasutamise eest ei maksta praegu Eestis raskeveokimaksu ega pruugita osta kütust Eestist ning seega ei maksa ka kütuseaktsiisi.

Eesti ja Soome on ainukesed Euroopa Liidu liikmesriigid, kes ei ole kehtestanud veoautodele teekasutustasu.

Teekasutustasust on vabastatud Kaitseväe, Kaitseliidu, välisriigi relvajõudude, politsei- ja piirivalveameti ja päästeasutuse sõidukid ning vanasõidukid.

Valitsuse prognooside kohaselt tooks teekasutustasu kehtestamise riigieelarvesse juurde ligikaudu 17 miljonit eurot aastas.

Riikliku järelevalvet teekasutustasu tasumise üle hakkavad teostama politsei- ja piirivalveamet ning maksu- ja tolliamet. 

Eelnõu kohaselt rakendatakse veoautode teekasutustasu alates 1. jaanuarist 2018. aastast.

Kommentaarid (16)
Copy
Tagasi üles