/nginx/o/2017/03/24/6485129t1h06f6.jpg)
Juba mõnda aega saab telesaateid hiljem vaadata või salvestada, ilma et selleks peaks välja otsima videomakki või VHS-kassetti. Postimees koostas võrdluse, milliseid järelvaatamise teenuseid Eestis praegu pakutakse ning mida need endast kujutavad.
Kui Telia telepaketis sisaldub kordusTV ehk järelvaatamine tasuta, siis saadete salvestamise eest tuleb maksta viis eurot lisatasu. Salvestamisteenus võimaldab vaadata tagantjärele enam kui 130 telekanali saateid 14 päeva jooksul.
Telia meediasuhete juhi Raigo Neudorfi sõnul on nii järelvaatamise kui ka salvestamise teenusel üha rohkem kasutajaid, kuna inimestele meeldib olla oma aja peremees ning vaadata saateid just siis, kui see neile paremini sobib.
Starmani pakettides on Ajamasin ehk järelvaatamisteenus vabatahtlik, selle saab tellida 1,99-eurose lisatasu eest. Ajamasinat eristab teiste pakkujate teenustest see, et reklaame peab iga saate puhul ise edasi kerima, sest saadet saab hiljem vaadata täpselt samamoodi, nagu see eetris oli, st koos kõigi reklaamidega.
Hiljuti tuli Starman turule ka täiustatud teenusega Ajamasin+, kus saab saateid järelvaadata 14 päeva jooksul, lisaks saab erinevalt tavalisest Ajamasinast saateid igaveseks salvestada. Ajamasin+ hind algab 4,98 eurost ning selle eest saab salvestada 15 tunni jagu saateid. Mida rohkem soovitakse saateid salvestada, seda enam tuleb maksta.
Starmani kommunikatsioonijuhi Kristi Reilandi väitel kasutab Ajamasinat ja/või salvestusteenust praegu 90 protsenti Starboxi kasutavatest klientidest. «Uue teenuse Ajamasin+ start on olnud väga hea ehk 15 protsenti uutest järelvaatamise klientidest valivad teenuse Ajamasin+,» ütles ta.
Reiland lisas, et mõlemale teenusele jagub kliente, aga Ajamasin on seni populaarsem. Samuti on tema kinnitusel lootust, et teenuse kvaliteet lähitulevikus paraneb ning kasutaja ei pea saadete vahel reklaame edasi kerima.
Seadistamine veidi keerukam
Veidi enam tuleb vaeva näha Digilevi hübriidTV seadistamisega, ent see teenus on mistahes internetikasutajale tasuta. HübriidTV on nimelt TasutaTV lisavõimalus, mille abil saab järelvaadata ETV, ETV2, ETV+, Kanal 2, TV3, TV6 ja TV3+ saateid, sarju ja uudiseid. Lisaks saab näha Delfi TV otseülekandeid, MyHitsi ja Alo-TV muusikakanaleid ja loodukaamerate pilti. Saate alguses võivad olla reklaamid, saate vältel neid pole.
HübriidTV nägemiseks läheb tarvis tavalist antenni, HbbTV-funktsiooniga telerit ja internetti. Teler tuleb ühendada internetti ja selles aktiveerida hübriidTV standard (HbbTV). Koduse internetiühenduse kiirus peab olema vähemalt 2 Mbit/sek. Üks tund järelvaatamist vajab umbes 700 MB andmemahtu.
Samuti üsna paindlikku teenust pakub STV, kelle teenust STVGo! saab kasutada mistahes interneti- või televisiooniteenuse pakkuja klient. STVGo! abil saab televisiooni vaadata pea kõigist nutiseadmetest ja ükskõik millises asupaigas. Teenuse KordusTV võimaldab saateid järelvaadata nädala jooksul. 20 kanaliga baaspaketi saab kätte viie euroga, VIP-paketi eest tuleb välja käia kümme eurot ning selles on 48 telekanalit.
Viasati klientidel paketis sisalduvat järelvaatamise teenust pole, selle asemel pakutakse interneti-TVd Viaplay, mille vahendusel saab näha nii kodu- kui välismaiseid filme, sarju ja spordiülekandeid. Viasati meediasuhete juht Karin Laurima märkis, et Viaplay on reklaamivaba ning näiteks sarju «Kättemaksukontor» ja «Padjaklubi» saab seal näha juba enne nende tele-eetrit.
Nii salvestamisteenus kui ka Viaplay sisalduvad Viasati kõige kallima, Teemantpaketi hinnas (29,99 eurot). Kuld- (21,99 eurot) ja Hõbepakettides (9,99 eurot) peab need teenused lisatasu eest juurde tellima. Salvestamisteenus paketi lisana läheb maksma 4,99 eurot kuus ning Viaplay alates 6,99 eurost kuus.
Telia pakub lisatasuta
Pakette võrreldes võib öelda, et hinnatundlikule kliendile pakub ehk kõige mugavamat teenust Telia – järelvaatamine on paketis ainukesena tasuta ning saateid saab vaadata reklaamivabalt.
Tasuta on ka Digilevi hübriidTV, mille seadistamine võib võtta kauem aega ning mis nõuab suuremat andmesidemahtu, ent sealt saab näiteks TV6 saateid järele vaadata inimene, kes muidu näeb vaid vabalevikanaleid.
Kui järelvaatamine on väga oluline pikema aja vältel, tasub eelistada Starmani uut teenust Ajamasin+, mis võimaldab saateid vaadata 14 päeva jooksul ehk kõige kauem. Samas on selle miinuseks asjaolu, et saadete vahel peab reklaame ise edasi kerima.
Mahukaimat salvestamisteenust – 160 tundi – pakub aga Viasat. Kui Starmanis peab salvestamise lisamahu eest juurde maksma, siis Viasatil jääb hind igas paketis samaks.