Toetajate sõnutsi on ametisoleval Laurent Gbagbol, kes on keeldunud tunnustamast oma mullust valimiskaotust, nüüd viimane võimalus võim üle anda – vastasel korral lähevad käiku relvad.
Gbagbo on juba saatnud korda tapatalguid, mis rahvusvahelist üldsust sügavalt on šokeerinud.
Sel nädalal surmas raketirünnak riigi äripealinna Abidjani Ouattara-meelses kvartalis vähemalt 30 inimest.
Enam kui 400 000 inimest on riigist põgenenud. ÜRO andmetel on alates novembrikuistest presidendivalimistest tapetud vähemalt 410 inimest.
Eelmine kodusõda oli Elevandiluurannikul aastail 2002-2003.
«Ilmselt on tegemist rahvusvahelise kuriteoga, võimalik ka, et inimsusevastase kuriteoga,» ütles Abobo eeslinnas asetleidnud raketirünnaku kohta ÜRO Genfi inimõiguste voliniku pressiesindaja Rupert Colville.
Prantsuse ja Briti valitsused nõuavad ÜRO poolset uurimust. Gbagbo valitsus eitab oma rolli pommitamises.
Keset regionaalseid diplomaatilisi katseid kriisi lahendada on kõik osapooled hakanud viitama ka sõjalise kaardi mängutoomisele. Gbagbo kontrolli all on siiani enamik riigiasutusi, kuid pealinnas toimuvate kokkupõrgete käigus on ta haare nõrgenema hakanud. Relvakonfliktid kestavad ka riigi lääneosas, Libeeria piiril.
Eile kutsusid Gbagbo poolehoidjad tsiviilelanikke üles valitsuse kaitseks välja astuma, andes noortele omakaitseväelastele rohelise tule võitlusse astuda.
Ouattara poolehoidjad, kelle baasiks on ÜRO rahuvalvajate kaitse alla võetud hotell Golf, ütlevad, et võivad arvestada kuni 80 protsenti toetusega lõhestatud armees. Ühtlasi kuulutasid nad sel nädalal välja uue armee, kuhu hakkavad kuuluma ka «vanast» armeest lahkulöönud salgad ja endised mässulised.