Swedbank: palgad kasvavad hindadest kiiremini (3)

Liis Elmik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist Foto: swedbank

Hinnatõus kiireneb meie prognoosi järgi Eestis sel aastal 3 protsendini, seda peamiselt toorainete kallinemise ja aktsiisimaksude tõusu tõttu. Palgad peaksid hindadest siiski mõnevõrra rohkem kasvama, kirjutab Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Hinnad kasvasid veebruaris jõudsalt nii eelmise kuu kui ka eelmise aasta sama ajaga võrreldes.

Keskmine tarbijakorv oli 3,4 protsenti kallim kui aasta varem. Administratiivselt reguleeritavad hinnad tõusid 7,5 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,3 protsenti. Hindade kasvu andsid suurima panuse transport ja toit.

Mootorikütuste hinnad tõusid veebruaris ligi veerandi võrra. Nafta hind eurodes oli 74 protsenti ja aktsiisimäärad 10 protsenti suuremad kui aasta tagasi. Lähikuudel nafta hind ilmselt oluliselt ei muutu. Viimasel kolmel kuul on nafta hind püsinud 55 dollari juures barreli kohta. OPECi ja Venemaa kokkulepe nafta tootmismahtude vähendamiseks 2017. aasta esimesel poolaastal tundub pidavat. Kuigi korralikke andmeid nafta tootmismahtude kohta maailmas ei ole.  

Piimatoodete, kala ja suhkru kallinemine kergitas toiduainete hindu. Toiduainete hinnad on tõusuteel terves maailmas. ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni hinnaindeks saavutas veebruaris kõrgeima taseme viimase kahe aasta jooksul. Kõrgemad aktsiisimäärad kergitasid alkoholi ja tubaka hindu.

Hindade tõus on positiivne uudis paljudele Eesti tööstusettevõtetele, kelle käibeid hindade langus pikka aega survestas. Tööstusettevõtete müügihinnad langesid alates 2014. aasta algusest eelmise aasta keskpaigani.

Viimastel kuudel on tootjahinnad aga sarnaselt tarbijahindadele ülespoole liikunud. Jaanuaris kasvasid tootjahinnad aastatagusega võrreldes 1,5 protsenti. Keskmisest enam kasvasid tootjahinnad toiduainete ja ehitusmaterjalide tootmises ning puidutöötlemises.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles