R, 1.12.2023

Vitsur: Jaapani maavärin survestab nafta hinda

Raul Sulbi
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Maavärina ja tsunami tekitatud kahjustused Jaapanis.
Maavärina ja tsunami tekitatud kahjustused Jaapanis. Foto: SCANPIX

Arengufondi majandusekspert Heido Vitsur ütles, et Jaapani maavärina põhjustatud kahjud suurendavad riigi vajadust nafta ja gaasi importimiseks ning see kajastub ka maailmaturu hindades, kuid mõju ei pruugi siiski kujuneda suureks.

«Jaapan on kahtlemata üks suuremaid naftatarbijaid, me nägime teleri vahendusel, et mitmed tuhanded autod viis laine endaga kaasa ning need autod loomulikult enam kütust ei tarbi, samas tuleb vähenenud energiatootmine asendada millegi muuga, see tähendab täiendavad nõudlust gaasile ja naftale ning kindlasti hakkab see ka hinda mõjutama,» rääkis Vitsur ERR Uudistele.

«Siiski, kui araabiamaades pinged alanevad, siis ei pruugi see mõju olla nii tugev. Samuti tuleb arvestada, et kevad hakkab kätte jõudma ning talvine nõudlus taandub,» lisas ta.

«Majanduslikus mõttes toimus see maavärin heal ajal, pole suvine kõrgaeg, kui palju energiat kulub konditsioneeridele ning ei ole talv, kui kulub palju kütmisele, ehk siis - Jaapan vajab energiat ja peab suurendama sissevedu, kuid on ka tegureid, mis [nafta hinda] mingil määral vaos hoiavad,» selgitas Vitsur.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles