Tööandjad: uus pakendiaktsiis võib soodustada aladeklareerimist

BNS
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toomas Tamsar
Toomas Tamsar Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Tööandjate keskliidu hinnangul ei ole uue pakendiaktsiisi kehtestamine põhjendatud, kuna muudab ettevõtete tegevuse kulukamaks ning võib suurendada aladeklareerimist.

Eesti Tööandjate Keskliit ei toeta senisele taaskasutusest sõltuvale pakendiaktsiisile veel lisaks uue, pakendi turule toomise aktsiisimäära kehtestamist, vahendasid tööandjad enda kodulehel keskliidu juhataja Toomas Tamsari kirja rahandusminister Sven Sesterile.

«Fiskaalse komponendi kehtestamine muudab paljude tootjate ja kaubandusettevõtete tegevuse veel kulukamaks ning võib aladeklareerimist hoopis suurendada. Sellisel juhul ei oleks tagatud ükski muudatuste eesmärkidest, sest aladeklareerimisega ei kaasne ka maksukohustust prognoositud mahus. Seega on pakendijäätmete piiramise, adekvaatse ülevaate saamise ja pakendiaktsiisi tulude optimaalse laekumise seisukohalt oluline luua hoopis piisav informeeritus ja kontrollifoon,» kirjutas Tamsar.

Tööandjate hinnangul võib uue aktsiisimäära kehtestamine aladeklareerimist hoopis suurendada ning praegu on pakendijäätmete kogus niigi 30 protsenti suurem, kui pakendiregistri andmetel on turule toodud.

Tööandjate teatel saab aladeklareerimist vähendada vaid üleliigsest haldus- ja maksukoormusest hoidumise, kommunikatsiooni ning järelevalvega, mis ettevõtjate hinnangul on pea olematu.

Vastavalt riigi eelarvestrateegiale 2017–2020 on üheks maksupoliitiliseks eesmärgiks maksude osalise ümberorienteerimise abil nihutada maksukoormus tööjõu maksustamiselt tarbimise, loodusvarade kasutamise ja keskkonna saastamise maksustamisele. Keskkonnamakse suurendavad ka planeeritavad pakendiaktsiisi muudatused.

Tagasi üles