P, 3.12.2023

Euroopa Komisjon jättis Alexela LNG terminali rahast ilma

Siiri Liiva
, reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Marti Hääl
Marti Hääl Foto: Liis Treimann

Euroopa Komisjon teatas möödunud reedel viitega Klaipeda ujuvterminalile, et Alexelale sellest rahastusvoorust Soome ja Baltikumi regionaalse LNG terminali jaoks toetust ei anta.

Alexela Groupi juhatuse liikme Marti Hääle sõnul oli Euroopa Liidu nüüdne teade Leedu peaministri viimaste sõnavõttude valguses aimatav, teatas ettevõte pressiteate vahendusel.

«Oleme arendanud Paldiski projekti vastavalt Läänemere regiooni valitsuste kokkulepitud BEMIP mängureeglitele, mille raames on tehtud ka regionaalse terminali asukohavalik ning saavutatud Eesti ja Soome valitsuste vahel Balticconnectori ja Paldiski LNG terminali puudutavad kokkulepped,» selgitas Marti Hääl.

Alexela jätkab LNG terminali arendust

Tema sõnul on aga Leedu iseseisev otsus rentida ajutiselt LNG terminal väljaspool BEMIP kokkuleppeid mõjutanud ka EL otsuseid. «Selge on see, et sellises olukorras muutub ka erakapital ettevaatlikuks, kui regionaalsel turul ei järgi kõik kokkulepitud mängureegleid ning riik võib iga hetk maksumaksja rahaga asuda turgu moonutama,» selgitas Marti Hääl.

Samas kinnitasid tema sõnul Euroopa Komisjoni kõrged ametnikud ka veel möödunud nädalal Paldiski projekti osas toimunud kohtumistel projektile jätkuvat toetust.

«Täna on Baltikumis ainsana toimimas Klaipeda ujuvterminal, mille rendileping lõpeb 2024. aastal ning selleks ajaks peab regionaalne LNG-terminal olema valminud. Alexela arendatav Paldiski LNG terminal on majanduslikult ning logistiliselt kõige parem valik Soome ja Balti riikide seas,» sõnas Hääl.

Tema sõnul jätkab Alexela LNG-terminali projekti arendamist. «Kui Euroopa Liidu otsus on osa uuest lähenemisest, et LNG terminalide rajamine regioonis riigiabi ei saagi, siis eeldame ka Klaipeda kulude sotsialiseerimise lõpetamist Leedus. Selles valguses saame jätkata oma projektiga, kaasates erakapitali terminal rajamiseks,» ütles Hääl.

Paldiski terminal regionaalsena sobivaim

Tema sõnul on see tõenäoline areng, sest Paldiski LNG terminal on Euroopa Liidu poolt BEMIP raames valitud sobivaimaks asukohaks regionaalse LNG terminali puhul.

«Sünergia, mis tekib Balticconnectori, LNG terminali, gaasielektrijaama, tuulepargi ja hüdropumpjaama koosmõjus, loob energiaintensiivsete tööstusinvesteeringute jaoks Paldiskis kogu regiooni mõistes unikaalse keskkonna ja lisaks pakub täna puuduva lahenduse meie regiooni desünkroniseerimiseks Venemaa elektrisüsteemist,» lausus Alexela juhatuse liige.

Alexela LNG terminali projekt

Alexela taotles ligi 344 miljonit eurot maksva Paldiski LNG terminali projektile kuni 39-protsendilist tuge Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondilt.

Terminali projekt hõlmab LNG ookeanilaeva vastuvõtmise- ja mahalaadimisvõimekuse loomist, 160 000 m3 suuruse veeldatud maagaasi hoidla rajamist (koos võimalusega tulevikus seda vajadusel laiendada 320 000 m3-ni), seadmeid LNG taasgaasistamiseks ja edastamiseks Balticconnectori kaudu nii Soome kui Eesti ja Läti gaasivõrkude suunal ning LNG pealelaadimisvõimekuse loomist väiksemate laevade, veoautode kui ka raudteevagunite jaoks.

Alexela Group OÜ on Eesti kapitalil põhinev valdusfirma, mis koondab viimase paarikümne aasta jooksul ühtse omanikeringiga seotud ettevõtted Alexela Groupi kui katusorganisatsiooni ühtsesse struktuuri.

Alexela Group tegutseb kolmes valdkonnas: energeetika, metallitööstus ja kinnisvaraarendus. Grupis töötab ligi 1000 inimest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles