Välistööjõudu leiab vaid 4-7 protsenti Balti VKE-dest ning 6-8 protsenti on huvitatud nende värbamisest edaspidi. Selge enamus märgib, et välistööjõudu ettevõttes ei ole ning kavas ei ole seda ka kaasata.
Üle 30 000 euro kavatseb investeerida 18 protsenti Leedu VKE-dest ning 13 protsenti Eesti ja Läti VKE-dest – see näitaja on üsna lähedal eelmise aasta tasemele. Ettevõtteid, kes 2017. aastal investeerida ei kavatse, on alla poole: 20 protsenti Leedus, 22 protsenti Eestis ja 40 protsenti Lätis.
Innovatsioonis on arenguruumi
Innovatsioonist rääkides on endiselt eelistatud uuendused toodete ja teenuste osas – 35 protsenti Eesti, 32 protsenti Leedu ja 21 protsenti Läti VKE-dest kinnitasid, et 2017. aastal kavatsevad nad keskenduda sellele, kuigi kõigis riikides on huvi selle valdkonna innovatsiooni vastu vähenenud. Veidi on kasvanud ärimudeli innovatsioon Leedus (7 protsendilt 11 protsendile) ja töötajaid arendav innovatsioon Lätis (12 protsendilt 16 protsendile).
«VKE-de innovatsiooni tuleb kindlasti turgutada ja siin annab SEB oma panuse. Aprillis avame panga peamajas Tallinnas innovatsioonikeskuse, kus ettevõtted saavad katsetada uusi kasvumudeleid, mis aitavad neil areneda konkurentidest kiiremini. Eesmärk on tuua end start-up’ide maailmas tõestanud meetodid traditsioonilistesse ettevõtetesse, et viia uuendusi ellu kordades kiiremini, kui see hetkel toimub,» märkis Leppänen.