:format(webp)/nginx/o/2017/02/13/6336941t1ha453.jpg)
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump on ärevaks muutnud ka Eesti ettevõtjad, kes küsivad endalt muu hulgas, kas kuu aja pärast nendegi viisad enam kehtivad. Samas on suhetes USAga strateegiat muuta nende hinnangul veel vara.
Esimene sõna, mis Trumpi mõjust rääkides kõigi ettevõtjate suust kostab, on «ebakindlus» – see on majandusarengu seisukohalt paljukirutud tunne, mis takistab ettevõtjaid tegemast investeerimisotsuseid ning laienemisplaane.
Olles ka ise ettevõtja, on Trump lubanud ärikeskkonda tublisti muuta: langetada ettevõtete tulumaksumäära, investeerida infrastruktuuri ehk esitada riigi nimel suuri tellimusi, tuua töökohad tagasi USAsse jne. Kuid päevapealt kehtima hakanud sissesõidukeeld (praeguseks küll kohtu poolt peatatud – toim) seitsmest moslemiriigist pärit inimestele, mis kehtib peale turistide ka riigis töötavatele ja elavatele inimestele, ajas paljud tippjuhid marru.
-Ärevus on õhus
USAs äri ajavad eestlased ei käi küll selle keelu alla, kuid uue valitsuse üldine immigrandivastasus teeb neid siiski teatud määral ärevaks.
«Kuigi mina veedan praegu oma põhilise aja Eestis, on meil siiski USAs investoreid ja kliente, vaja palju asja ajada, ja ausalt öeldes mina ei oska öelda, kas mu praegu kehtiv viisa kuu või kahe pärast tagab lihtsa piiriületuse või mitte. See asi on õhus,» mõtiskles Teleporti asutaja Sten Tamkivi, kelle sõnul põhineb kogu Silicon Valley tehnoloogiaettevõtete süsteem inimeste vabal riigist sisse-välja liikumisel.
Bikeepi juht Kristjan Lind ütles, et sissesõidukeeld seitsme moslemimaa elanikele tema meeskonda otseselt ei mõjutanud, kuid tal on töötajaid, kes on riigis rohelise kaardi alusel. «Enne nimetatud reisikeeldu tundus see dokument raudkindel, aga olukord on praegu muutunud,» sõnas Lind. Ta lisas, et eriti tõenäoliseks ta keelu laienemist siiski ei pea.
Kuid päris kindel ei saa olla enam milleski. «Kui vahetult pärast valimisi tundus, et kampaania ajal välja hõigatud mõtted jäävad sinnapaika ja suures pildis läheb elu edasi normaalset rada, siis nüüd ollakse kindlasti rohkem valmis uuteks ootamatusteks,» lisas Lind.
-Sõlmimata vabakaubanduslepe
Planet OSi asutaja Rainer Sternfeld ütles, et sissesõidukeeld võib mõjutada uute inimeste palkamist. «Parimate toodete ja ettevõtete ehitamine sõltub parimatest ajudest ning teadupoolest ei ole kõik parimad ajud maailmas ühes kohas. Trumpi otsus võib mõjutada negatiivselt parimate inimeste kaasamist, kes vähemalt lähiajal ei pruugi olla entusiastlikud USAsse tulijad,» leidis Sternfeld.
Bikeepi omanikud igatsevad ka sõlmimata jäänud USA ja Euroopa Liidu vahelist vabakaubanduslepet, mille edusammudele nad kaasa elasid, kuna peamiselt toodavad nad oma rattaparklaid Eestis ja lepe oleks neile suureks abiks olnud.
«Vaikselt piilume juba ka teatud tootmisetappide odavatesse Aasia maadesse viimise suunas ja siis on kindlasti tulevikku vaadates suurimaks mõjuks taas Trumpi poliitika kaubanduslepete sõlmimisel,» ütles Lind.
Ärevaks teeb ettevõtjaid ka Trumpi valmidus kehtestada erakorralisi imporditolle. Sel aastal rohkem kui poole toodangust USAsse müüa plaaniva Cleveroni juht Arno Kütt ütles, et Trumpi tegevus paneb tavapärasest tähelepanelikumalt uudiseid lugema.
«Mehhiko müüri tahab ta juba imporditolliga kinni maksta, ja on olnud vihjeid, et Euroopa autodele pannakse toll, nii et kunagi ei tea,» nentis ta.
-Tagasi ei kolita
Ebakindlusest hoolimata ei tõtta eestlased siiski näiteks oma ettevõtete peakontoreid USAst Eestisse tagasi kolima. Sten Tamkivi selgitas, et peakontori USAs hoidmiseks on sageli palju põhjuseid ning emotsioonide ajel muudatusi tegema ei rutata. Enamasti on põhjuseks Ameerika investorid, kes tahavad panna raha kohalikku firmasse, või soov müüa sealsel turul oma toodet.
Sternfeld ütles, et Planet OSi peakontor asub seal, kus on nende kliendid ning kus sünnib parim strateegia turule minekuks. «Planet OSi peakontori Eestisse toomine ei aitaks meil muutuda edukamaks, mis omakorda pärsiks ka Eesti arenduskeskuse kasvatamist,» nentis ta.
Zeroturnaroundi asutaja Jevgeni Kabanov on aga Trumpi mõju suhtes rahulik, sest kui väljastpoolt võib tunda, et Ameerika on üks riik, siis seestpoolt on see selgelt föderatsioon väga tugevate osariikidega.
«Meid mõjutab rohkem Massachusettsi regulatsioon ja seadused. Seega, ärikeskkonna mõttes pole midagi väga muutnud ja ma ka ei oota suuri muutusi,» selgitas ta.
Pigem muretseb Kabanov USA valitsusvahetuse geopoliitilise mõju pärast. «Kui uus USA valitsus valib isolatsionistliku välispoliitika, mida mõnede väljaütlemiste põhjal saab järeldada, siis rahvusvaheliste institutsioonide nõrgendamise risk suureneb. NATO ja ELi nõrgenemine võivad vähendada investorite kindlust Eesti majandusruumis,» tõdes ta.