E, 11.12.2023

Kuus lihtsat, ent tõhusat soovitust energiasäästuks

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
PRN01: EESTI ENERGIA,PIKENDUSJUHE
PRN01: EESTI ENERGIA,PIKENDUSJUHE Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Energiasääst annab otseselt tunda rahakotis: tarbid vähem elektrit, saad väiksema elektriarve. Eesti Energia kodukliendi segmendijuht Mihkel Pedak jagab nippe, kuidas olla igapäevaselt energiasäästlikum.

1. Vali madalam temperatuur. 90 protsenti pesumasina energiakulust läheb vee soojendamisele. Pestes oma riided 30–40-kraadise veega, võid säästa märkimisväärselt nii energiat kui ka raha. Eesti Energia statistika järgi peseb vaid neljandik inimestest võimalusel pesu madalamal temperatuuril.

2. Keera kraade maha. Alandades radiaatorite termostaatidel kütmistemperatuuri ühe kraadi võrra, vähenevad küttekulud ligikaudu viis protsenti. Ühe kuu kohta võib see tunduda väikse kokkuhoiuna, kuid terve kütteperioodi peale kokku on see üsna tubli summa.

3. Vali LED. Võrreldes hõõglampidega aitavad LED-pirnid säästa valgustusele kuluvat energiat ligikaudu 80 protsenti. Ühekordne väljaminek LED-pirnidele annab nähtava säästu elektriarvel ning vabastab ka pidevast pirnide ostmisest, sest LED-pirni eluiga on 25–50 korda pikem.

4. Lülita välja. Lülita välja kõik ooterežiimil olevad kodused seadmed nagu DVD-mängija, telefonilaadija vms. Vanemate seadmete energiakulu võib ooterežiimil olla väga suur.

5. Eelista A+++. Tasub kaaluda vanemate kodumasinate vahetamist uute, võimalusel väiksemate ja energiasäästlikumate vastu. Näiteks energiasäästlik külmkapp võib säästa hinnanguliselt 80 eurot aastas. Kaupluses uut kodumasinat valides vaata seadme energiamärgistust – mida kõrgem märk (nt A+++ või A++), seda vähem energiat seade kulutab.

6. Vali õige suurus. Väiksema eine soojendamine suurel pannil nõuab palju energiat ja aega. Vali toidukogusele vastav pott või pann ja õige suurusega pliidiplaat ning hoiad kokku tubli koguse energiat ja raha.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles