T, 5.12.2023

Uuring: teenindus- ja müügitöötajad soovivad praegusest pea kaks korda suuremat palka

PM Majandus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kassatöötaja. Illustratiivne foto.
Kassatöötaja. Illustratiivne foto. Foto: Mihkel Maripuu

2017. a. on oodata suuremat palgasurvet müügi- ja teenindustöötajate ning lihttööliste ametirühmas, kus on ka kehvem toimetulek ning madalam lojaalsus, näitavad täna avaldatud Palgainfo Agentuuri töötasude uuringu värsked tulemused.

Müügi- ja teenindustöötajate mediaannetotöötasu oli eelmise aasta sügisel 512 eurot, unistuste palk 930 eurot kätte (mediaan). Lihttööliste mediaannetotöötasu oli 556 eurot, netopalgasoov aga 943 eurot (mediaan), mis on küll saadavast palgast oluliselt suurem, kuid jääb keskmisele töötasule ja palgaootusele üsna palju alla. 

Keskmine netotöötasu oli Agentuuri uuringu andmetel eelmise aasta oktoobris 956 eurot, mediaan 838 eurot. Keskmine netopalgaootus oli 1456 eurot, mediaan 1200 eurot kätte.  Töötajate palgaootus on tavapäraselt 30 protsenti suurem kui saadav töötasu ja iseloomustab palka, mille pärast enamik töötajatest on valmis töökohta vahetama, sh ka mõnele muule ametile liikuma. 

Oma palgaga toimetulevate töötajate osatähtsus on kasvanud kõigis ametirühmades, sh ka müügitöötajate ja lihttööliste seas. Vaatama sellele ei tule ligi pooled müügitöötajad ja lihttöölised (vastavalt 47 protsenti ja 46 protsenti) oma palgaga majanduslikult toime. Kehv toimetulek vähendab töötajate lojaalsust ja sunnib ringi vaatama paremate teenimisvõimaluste järele.  

Keskmine töötasu muutus jääb 2017. a. esimeses pooles 4-9 protsendi piiresse, kuid see ei puuduta kõiki organisatsioone ega töötajaid.

Ka 2017. a. veavad palgatõusu peamiselt kõrgemapalgalised juhid ja tippspetsialistid, kuid aasta esimeses pooles on oodata 3-9 protsendist palgatõusu ka osadel müügitöötajatel, oskustöölistel ja lihttöölistel. Palkasid surub ülespoole eelkõige vajalike töötajate puudus, mis teravdab tööandjate vahelist konkurentsi ning paneb madalapalgalised töötajad tööturul aktiivsemalt liikuma. 

Palgainfo Agentuur küsitleb tööandjaid, töötajaid ja tööotsijaid kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. Seekordne uuring viidi läbi novembris 2016 ja selles osales 11 255 töötajat ja tööotsijat ning 404 organisatsiooni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles