«Alternatiiviks seaduse muutmise oleks kindlasti probleemi lahendada läbi maksukontrollide, kuid võib arvata, et seda ei ole suudetud efektiivselt teha, kui on vajaduse seaduse põhimõtteliseks muutmises,» märkis Tingas.
Ta lisas, et varasemas koalitsioonilepingus oli idee laenude regulaarsest raporteerimisest, mis võiks ka teha ettevaatlikumaks laenamisel, kuid see tekitaks asjatut bürokraatiat.
«Kui riik ikkagi otsustab antud juhul minna kasumi arvelt antud laenude maksustamisele, siis ma soovitaksin kehtestada miinimumsumma, millest allapoole olevad laenud ei kuuluks seaduse kohaldumise alla. Kuna riik püüab lahendada suurtes summades kasumi väljaviimist, siis miinimumsumma kohaldamine mis võib olla suhteline laenuandja finantsnäitajatega või mingi absoluutnäitaja – aitaks tagada, et nii-öelda suured laenud on tähelepanu all, aga ettevõtlus saab toimida,» ütles Tingas.
Valitsus soovib piirata ettevõtete kasumite laenude kaudu Eestist väljaviimist ning plaanib selleks alates 2018. aastast kehtestada niinimetatud panditulumaksu, mida firmad peavad tasuma kontsernisiseselt raha laenates.
Panditulumaksu puhul kehtestaks emaettevõtjale või teistele kontsernistruktuuris ülalpool asuvatele ühingule ja sama emafirma teistele tütarettevõtetele maksuvabalt antavate laenude piiriks sellesse firmasse sisse makstud kapitali ja firma võetud laenude summa, selgub plaanist, mida valitsus arutab sel nädalal kabinetinõupidamisel.
Seatud piiri ületavad laenusummad maksustatakse 20-protsendilise niinimetatud panditulumaksuga, mis on sisuliselt tagasimaks. Kui laen teatud perioodi, näiteks kahe aasta jooksul tagasi makstakse, siis tagastab riik ka tasutud panditulumaksu.
Kui laenu selle perioodi jooksul ei tagastata, muutub tasutud panditulumaks lõplikuks äriühingu kasumilt maksuks, mida riigilt tagasi küsida ei saa. Samuti puudub õigus küsida riigilt panditulumaksu tagastamisel intresse, seisab kavas.
Neljapäevasel kabinetinõupidamisel teeb rahandusminister Sven Sester ettepaneku kehtestada need muudatused alates 2018. aasta 1. jaanuarist. Kava jõustav eelnõu tuleks rahandusministeeriumi hinnangul teha kiireloomulisena ehk koostada ilma varasema väljatöötamiskavatsusega.