Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Keskpank: Eesti hinnakasv on tänavu kiirem euroala keskmisest

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Eesti Pank.
Eesti Pank. Foto: Peeter Langovits

Eesti Panga teatel kujuneb Eesti hinnakasv tänavu aktsiisitõusude mõjul eeldatavalt kiiremaks kui euroalal keskmiselt; aasta keskmiseks hinnakasvuks kujuneb Eesti Panga detsembriprognoosi kohaselt 2,8 protsenti.

Tarbijahindade kasv kiirenes detsembris nii Eestis kui ka euroalal tervikuna. Eestis kiirenes inflatsioon detsembris 1,0 protsendilt 2,2 protsendini, euroala ühtlustatud tarbijahindade inflatsioon ulatus samal ajal 1,1 protsendini, ütles Eesti Panga ökonomist Rasmus Kattai pressiteates.

Aasta esimesel poolel toimunud hinnalanguse tõttu jäi möödunud aasta keskmine inflatsioon nulli lähedale, olles 0,1 protsenti. Detsembri hinnakasvus andsid tooni iga-aastased hooajalised tegurid: puu- ja köögiviljade kallinemine, alkoholi ning riiete ja jalatsite allahindlused. Tavapäraseks on muutumas Kattai sõnul lennupiletite hindade suur hüplikkus − detsembris kallinesid lennupiletid novembriga võrreldes 30 protsenti ja põhjustasid poole kuisest tarbijakorvi hinnakasvust.

Viimastel kuudel kiirenes inflatsioon peamiselt energia hindade kallinemise tõttu. Juba eelmise aasta algusest maailmaturul kallinema hakanud nafta tõstis eelmise aasta jooksul mootorikütuste hindu 20 protsenti. 2016. aasta alguses hakkasid maailmaturul kallinema ka toiduained. Need mõjud avaldusid tarbijahindades tugevamalt teisel poolaastal, kuid toiduainete kallinemine muutus laiapõhjaliseks alles aasta viimastel kuudel. Toiduained, sealhulgas alkohol ja tubakas, kallinesid aasta kokkuvõttes 1,6 protsenti.

«Eesti majanduse olukord oli eelmisel aastal kaupade ja teenuste kallinemiseks küll soodne, ent märgatavat hinnakasvu see kaasa ei toonud. Suhteliselt kiire palgakasv aitas kaasa tarbijate ostujõu suurenemisele. Sissetulekute kasvu soodustas ka hõive suurenemine,» märkis Kattai.

Alusinflatsioon oli kogu aasta vältel siiski väike, sest tänu kesistele hinnasurvetele välismajanduses jätkasid tööstustoodete impordihinnad langemist. Lisaks takistas alusinflatsiooni kiirenemist tarbijate suurenenud säästmine, mis piiras nõudluspoolset hinnasurvet.

Tagasi üles