T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vaata, kuhu saad ära viia oma jõulupuu

Maria Joost
, reporter
Facebook
Comments
Tuleskulptuurid.
Tuleskulptuurid. Foto: Mihkel Maripuu

Jõulud ja aastavahetus on läbi, mis tähendab, et pühaderõõmu toonud jõulupuul on aeg ehted pealt korjata ja ta mõnda kogumispunkti viia.

Vanad jõulukuused saab viia jäätmejaama, kogumispunkti või mõnel juhul ka loomaaeda elevantidele söögiks.

Tallinn

Tallinna loomaaed võtab sel aastal vastu vanu jõulupuid, mis on kasvanud kinnisel alal. Loomade talitaja Anne Saluneeme sõnul on puu päritolu tähtis, sest metsas kasvanud puud võivad olla kokkupuutunud seagripiga.

Tallinna keskkonnaamet soovitab jõulukuuse tükeldada ning kokku pakkida, et see jäätmekäitlejale tasuta üle anda Pärnamäe, Rahumäe, Pääsküla ja Suur-Sõjamäe jäätmejaamades.

«Jõulukuuski ei tohi panna prügikasti ei tervelt ega tükeldatult. Kuuskede jätmine prügikonteineri kõrvale ja nende äravedu tuleb kokku leppida korteriühistu ja jäätmevedajaga. Vajadusel võib korteriühistu jõulukuuskede jaoks tellida jäätmekäitlejalt suurema ajutise konteineri,» seisab Tallinna linnavalitsuse teates.

Korraldatud jäätmeveo piirkondades saab kuusevedu tellida piirkonna jäätmevedajalt. Haaberstis, Kristiines, Põhja-Tallinnas, Kesklinnas (välja arvatud vanalinn) ja Lasnamäe jäätmeveopiirkondades 11 ja 12 saab vedamise tellida Tallinna Jäätmekeskuselt. Tellimust saab esitada e-posti aadressil info@prugi.ee, lisainfo telefonil 616 4000.

Vabaturu piirkondades saab jõulukuuskede äraveo tellida jäätmeveo ettevõttelt.

Lisaks võivad tallinlased jõulukuuski viia linnaosade vastavalt tähistatud kogumiskohtadesse Kesklinnas (3 kogumiskohta), Lasnamäel (11 kogumiskohta), Nõmmel (4 kogumiskohta), Põhja-Tallinnas (3 kogumiskohta), Kristiines (1 kogumiskoht) ja Pirita kloostri varemetes. Jõulukuusel ei või olla küljes ehteid, plasti, kilet vm põletamiseks mittesobivat materjali. Kunstkuused, ehted ja jõulutuled võib üle anda taaskasutuskeskustele või panna segaolmejäätmete mahutisse.

Nõmmel saab oma ülesande täitnud jõulukuuse viia 5.-22. jaanuarini kogumiskohta, linnaosavalitsus toimetab need seejärel Tondile, kus 25. jaanuaril kell 17 algab Tallinna valgusfestival (Seebi tn 24a avar roheala), mille käigus need ära põletatakse.

Kuuskede kogumiskohad Nõmme linnaosas: Nõmme turu tagumise parkla prügikonteinerite juures, Pihlaka tn 12 Nõmme sotsiaalmaja prügikonteinerite kõrval, Pärnu mnt 453d prügimaja kõrval, Trummi tn 28b vastas pakendikonteinerite kõrval, Valdeku tn 158 pakendikonteinerite kõrval, Risti tn 2g korvpalliväljaku servas, Ilmarise tn 42 vastas pakendikonteinerite kõrval, Suvila 1 pakendikonteineri kõrval.

Lasnamäe linnaosas toimub 22. jaanuaril kell 18.00 Paeväljal traditsiooniline tuleskulptuuride põletamise festival. Kristiines linnaosas on kuuskede põletamise üritus 25. jaanuaril kell 17.00 (Seebi tn 24a). Samuti põletatakse kuused üheskoos ära Pirita kloostri varemetes 23. veebruaril kell 18.00 ning Põhja-Tallinnas süüdatakse jõulukuused 28. jaanuaril kell 18 Kalaranna tn 1 kinnistul. Haaberstis, Mustamäel ja Pirital linnavalitsus kuuskede kogumist ei korralda.

Tartu

Tartlaste vanadest jõulukuuskedest tehakse taas tuleskulptuure.

6. jaanuarist kuni 13. jaanuari pärastlõunani saavad tartlased oma vanad jõulukuused viia Emajõe ja Anne kanali vahelisele haljasalale, kus nendest meisterdatakse taas tuleskulptuurid.

«12. ja 13. jaanuaril sõidame linnas ringi  ja kogume erinevatest piirkondadest kokku sinna vedelema jäetud kuused,» rääkis ettevõtmise korraldaja Henry Timusk.

Linnarahvas saab uhket tulevaatemängu näha reedel, 13. jaanuari õhtul, mil kell 19 süüdatakse vanadest jõulukuuskedest valminud skulptuurid.

Hiiumaa

Hiiumaa elanikel on võimalik oma kuused viia põletamise üritustele Kõrgessaares ja Kärdlas. 6. jaanuaril kell 18.00 tehakse jõulukuuskedest lõke Kõrgessaare mõisapargis. 9. jaanuaril pannakse jõulu- ja aastavahetuse pidustustele punkt ja põletakse üheskoos Kärdla Rannapargis Rannapaargu juures oleval lõkkealusel ära selleaastased jõulukuused. Oma jõulupuu saab tuua ka Pae, Tormi või Kooli tänava prügikonteinerite juurde. Võimalik on tuua kuusk ka Rannapaargu lähedale lõkkekohale või võtta kuusk pidustustele tulles lihtsalt kodust kaasa. Kell 17.30 süütatakse jõulukuuskedest lõkke Paargumäel.

Saaremaa

Saaremaa keskuses, Kuressaares on jõulukuuseks vabanemiseks järgmised võimalused: ASi Kuressaare Soojus plats E-L kl 10-12.00 (tasuta); Kudjape jäätmejaam E-R 8-18.00 ja L 10-15.00; OÜ-lt Prügimees äraveo tellimine (tasu 3€/tk), tel 453 1603; kuuske tükeldamine ja põletamine ahjus.

Rakvere

Kuuski võetakse vastu 6. jaanuaril 2017, kell 18.00 Ausambapargis (lisainfo manuses).

Võru

Võru linnas saavad elanikud jõulukuused  viia Võru kalmistu taga asuvale uuele kompostimisväljakule (Kose tee 2), okste kogumise alale. Kogutud puud lähevad taaskasutusse hakkpuiduna.

Pärnu

Kogumiskohad: Oja bussipeatus (Tähe 5 ja Oja 57 vahel; Raba ja Oja tänava nurk (Raba poe esine plats); Roheline ja Kuldne kodu tänava nurk; Uus-Sauga 38a esine haljasala; Vana-Sauga bussipeatus; Suur-Jõekalda 10 esine jõeäärne parkla; Kalda tn parkla Kesklinna silla kõrval; Liiva-Kooli nurgal olev parkla; Side ja Tammsaare tänava nurk (Tammsaare kooli poolne nurk); Kastani ja Riia mnt nurgal asuva Konsumi tagune parkla; Mai 24 tagune tühermaa (Koidula gümnaasiumi aia ääres); Mai bussipeatus (Mai 23 esine haljasala); Mai-Papiniidu nurk (Papiniidu 27 kõrval)

Kuuskede äravedu toimub 6. jaanuaril (al kella 10st). Kui kogumiskohast on kuused juba ära viidud, siis palub Pärnu linnavalitsus neid sinna enam mitte jätta.

Kuuse võib viia hiljemalt 7. jaanuaril ka Decora tagusele platsile (Lai 24), kus pühapäeval, 8. jaanuaril kell 17.00 süüdatakse jõulukuuskedest meisterdatud skulptuur.

Narva

Narva linnamajandusameti keskkonna vanemspetsialist Dmitri Koroljovi sõnul, võetakse jõulupuid vastu Narva Jäätmekäitluskeskuses (Rahu tn 3b, tel 3577676).

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles