K, 6.12.2023

Hoiatus: jõuluostlejaid varitsevad libaäpid

Eleen Laasner
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kuigi pealtnäha võib kõik turvaline olla, leidub ka populaarsetele äppidele piisavalt järeletehtud koopiaid.
Kuigi pealtnäha võib kõik turvaline olla, leidub ka populaarsetele äppidele piisavalt järeletehtud koopiaid. Foto: KAREN BLEIER/AFP

Tele2 tootedirektor Katrin Aron hoiatab, et enne jõule on nii Google’i kui Apple’i mobiilirakenduste poodidesse jõudnud hulk libaäppe, mis võivad varastada raha või nakatada telefoni pahavaraga.

Aroni sõnul toimivad võltsäpid sarnaselt libaveebilehtedega, mille puhul teevad petturid mõnele tuntud kaubamärgile sarnase kujundusega lehe. «Näiteks paljastati hiljuti suurte rahvusvaheliste veebipoodide Overstock, Zappos ja Foot Locker ning ka Eestis ülipopulaarsete Pokemon Go ja Angry Birds mängude libaäpid,» ütles Aron ja lisas, et turvaekspertide hinnangul luuakse peturakendusi peamiselt Hiinas.

«Soovitan olla mobiilirakendustega kauba tellimisel ja oma krediitkaardi andmete sisestamisel ettevaatlik ja kontrollida eelnevalt tausta. Võib juhtuda, et maksad libarakendusele raha, aga kaupa ei saa. Osad võltsäpid sisaldavad pahavara, et personaalset infot varastada või telefon lukustada ja taasavamiseks lunaraha nõuda. Kõige kahjutumad libaäpid levitavad aga lihtsalt reklaame,» rääkis Aron.

«Tihti arvatakse, et Apple Store veebipood on täiesti turvaline, sest iga äpp läbib sinna jõudmiseks põhjaliku kontrolli ja testimise. Nii Androidi kui Apple’i rakendustepoode kontrollitakse ja puhastatakse pidevalt, kuid petturid pääsevad ikkagi aeg-ajalt läbi,» lisas Aron.

Kuidas eristada libarakendust ausast?

  • Loe enne äpi allalaadimist arvustusi. Õigel äpil on tõenäoliselt palju positiivseid hinnanguid, mida libaäpil pole.
  • Vaata, kes on äpi autor. Libaäppidel on tihtipeale originaaliga sarnase kirjapildiga, kuid mitte päris korrektse nimega autor.
  • Vaata, millal äpp üles pandi. Libaäpi avaldamiskuupäev on tõenäoliselt üpris värske.
  • Kirjavead äpi kirjelduses peaksid igaühe ettevaatlikuks tegema.
  • Loe hoolikalt, milliseid volitusi äpp sinult salvestades küsib. See ei paljasta otseselt libaäppi, aga kas näiteks elementaarsel taskulambi-rakendusel on ikka vaja saada ligipääsu sinu asukohale ja Facebooki kontaktidele?
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles