Vene peaminister Vladimir Putin ja Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso olid neljapäeval Brüsselis toimunud kõnelustel eri meelt Euroopa Liidu plaani üle mitte lubada nafta ja gaasi tarnijatel otseselt hallata nafta- ja gaasijuhtmeid.
Putin ja Barroso olid energiapoliitikas eri meelt
Putin ütles, et EL-i plaan võib kahjustada Vene ettevõtteid nagu gaasihiid Gazprom. Vene valitsusjuht võrdles plaani «omandi konfiskeerimisega».
Barroso aga ütles pressikonverentsil, et uus raamkava energeetika valdkonnas on kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglitega ning mõjutab ühesuguselt nii välis- kui kodumaiseid firmasid.
Barroso rõhutas, et niinimetatud kolmas energeetikapakett ei ole diskrimineeriv. Ta välistas sellesse muudatuste tegemist.
Euroopa jaoks «on see nüüd heaks kiidetud seadusandlus», ütles Barroso. «See kehtib Venemaa kompaniidele nii nagu ka Norra kompaniidele... ja see kehtib Euroopa kompaniidele.»
Märtsis jõustuva kolmanda energeetikapaketti eesmärk on edendada konkurentsi Euroopa gaasiturul, eraldades gaasi tootmise torustike haldamisest, et takistada mõnel kompaniil kontrollida kogu varustusketti ühes riigis.
Pakett annab EL-i liikmesriikidele kolm varianti, kuidas suhtuda kompaniidesse, mis ekspordivad gaasi EL-i ja samas omavad ka gaasijuhtmeid. Kõige drastilisem samm oleks sundida gaasi tootjat müüma oma torustikud - see on samm, mida seni on valinud ainult Leedu.
Teine variant, mida on valinud enamus riike, sunnib gaasi tootjat andma gaasijuhtme haldamine üle sõltumatule organisatsioonile, kuid lubab jääda juhtme omanikuks.
Kolmanda variandi puhul võib gaasitootja torustikku omada, kuid ta peab lubama teistel kompaniidel seda kasutada vastavalt objektiivsetele juhtnööridele.
Putin ütles, et uus plaan tõstaks energia hinda Euroopa Liidus, kuna torustike haldamisega tegeleks mitu väikefirmat, kes kõik tahavad kasu saada.
Euroopa on Venemaa suurim gaasiturg, kuid Moskvale teeb muret Brüsseli plaan mitmekesistada oma varustusteid.