«Üldiselt nendest maksudest rääkides pigem hirmutatakse, kuna vähesed vaevuvad nende sisusse süüvima. Teatud mõttes astmeline tulumaks on iseenesest ju olemas, küsimus on lihtsalt selles, et millised need astmed on,» märkis suurettevõtja Urmas Sõõrumaa, kes on võimu kaotanud Reformierakonda viimase kolme aasta jooksul toetanud 250 000 euroga, olles sellega Hillar Tederi järel suuruselt teine erakonna toetaja.
Hetkel on IRLi, SDE ja Keskerakonna (KE) loodava valitsusliidu konsultatsioonide käigus tulnud KE initsiatiivil jutuks nii astmelise tulumaksu kehtestamine, ettevõtete tulumaks, kui ka riikliku laenukoormuse kasvatamine, mille vastu seni Reformierakonna juhitud valitsus pikalt on olnud.
«Ma saan aru, et siin räägitakse sõnast astmeline, aga sisust ei ole keegi rääkinud,» lisas Sõõrumaa, kes on seda meelt, et tegelikult ei pruugi plaanitavatest maksupoliitiliste sammudega üldse nii suuri muutusi kaasneda, kui täna kardetakse. «Kuna see maailm on viimasel ajal üldse igasugust hirmutamist ja demagoogia taktikat täis, siis viskad õhku sõna astmeline ja kõigil on juba hirm nahas,» nentis ta.
«Mingite mõistlike maksude maksmine on alati mõistlik, sest maksudest ju riik elab,» lisas Sõõrumaa. Ta ütles, et seda on juba ammu räägitud, et alla kümneprotsendiliste maksude puhul läheks administeerimine mõttetult kalliks, samas kui üle 15-protsendilised maksud võiksid ettevõtjaid liialt koormata hakata.
Mis puudutab aga senist Reformierakonna poolt juhitud valitsuse taktikat hoida riiklik laenukoormus võimalikult madalana, siis seda pole suurettevõtja kunagi pooldanud. «Mina olen ise raudselt selle poolt, et tulevastele põlvedele rajatud asju - mis on eelkõige infrastruktuur -, ei pea tegema kõhu kõrvalt. Neid tulebki teha laenuga,» rääkis Sõõrumaa.