Eestis tegutsevate pankade sõnul pole aga OECD hinnang pensionifondidele päris pädev ning kasutatud metoodika pole Eesti kontekstis arvestatav.
AS LHV Varahaldus juhatuse esimees Mihkel Oja sõnul ei põhine OECD arvutused osaku väärtuse muutumisel, vaid lähtuvad pensionifondidesse tehtud sisse- ja väljamaksetest. Selline meetod pole aga LHV hinnangul parim vahend fondide edukuse hindamiseks.
«OECD kohaselt oli 10 aasta nominaalne tootlus keskmiselt +1,0% aastas, samas kui Eesti turgu kajastav EPI indeks kasvas sel perioodil +23,96% ehk keskmiselt +2,2% aastas. OECD raportist leiab ka hoiatuse selle kohta, et nende arvutused ei klapi kohaliku statistikaga,» selgitas Oja.
Swedbank Investeerimisfondid AS juhatuse esimees Kristjan Tamla toob samuti välja uuringus märgitud viite, mis hoiatab, et seal sisalduvad numbrid võivad märkimisväärselt erineda Eesti kõigi pensionifondide tootlust arvutava Eesti Väärtpaberikeskuse vastavatest numbritest. Lisaks pole Tamla hinnangul võimalik kõnealusest raportist aru saada, kas tegu on juunist juunini või jaanuarist-jaanuarini arvutavate näitajatega.
«Samuti paistab OECD pikema perioodi tootluse tabel jõudvat erineva tulemuseni ka võrreldes sellega, kui kokku liita OECD enda iga-aastased raportid. Seda lähemalt uurides tundub vägisi, et pikema perioodi tootluses kukuvad allapoole need riigid, kus pensionivarad on võrreldes süsteemi suurusega viimastel aastatel kõige kiiremini kasvanud,» selgitas Tamla. Tema sõnul tundub, et viimased aastad omavad seal kuidagi proportsionaalselt suuremat mõju kiirema pensionisüsteemi varade kasvuga riikidele.