Valmistoit moodustab Eesti toidutööstuse toodangust juba 15 protsenti

PM Majandus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mamma valmistoit Saarioineni Eesti tehases Raplamaal.
Mamma valmistoit Saarioineni Eesti tehases Raplamaal. Foto: Liis Velsker

Valmistoitu tootvad ettevõtted tootsid tänavu esimesel poolaastal ligi 100 miljoni euro väärtuses. Sisetarbimise suurenemise ja ekspordi elavnemise toel kasvas müügitulu 9,1 protsenti, selgub Maaeluministeeriumis koostatud valmistoitu tootvate ettevõtete 2016. aasta esimese poolaasta ülevaatest.

«Valmistoidu osakaal toiduainetööstuse toodangus kasvab kiiresti ja on jõudnud juba ligi 15 protsendini. Valmistoidu tootmine on üks vähestest tegevusvaldkondadest toidutööstuses, kus ettevõtted kasvatasid esimesel poolaastal nii müügitulu kui kasumit,» ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.

«Müügitulu kasvu toetas sisetarbimist soodustanud kiire palgakasv ja tarbijahinnaindeksi langus, samal ajal elavdas eksporti oluliste kaubanduspartnerite majanduse paranemine.»

Valmistoitu tootvate ettevõtete kogukasum oli 2016. aasta esimesel poolaastal 10,7 miljonit eurot ehk 7,6 protsenti enam kui eelmisel aastal samal ajal. Ettevõtete müügitulu oli 125,6 miljonit eurot (+9,1 protsenti).

Kasvas ka valmistoitu tootvate ettevõtete efektiivsus. Lisandväärtus töötaja kohta ehk tööviljakus suurenes aastases võrdluses 5,7 protsenti, tunnitootlikkus samal perioodil 18,2 protsenti.

2016. aasta esimesel poolaastal moodustas valmistoit ligikaudu 15 protsenti Eesti toiduainetööstuse toodangust ning see trend on alates 2010. aastast pidevalt kasvav. Ligikaudu pool Eestis toodetavast valmistoidust eksporditakse, 2016. aasta esimesel poolaastal kokku ligi 54 miljoni euro väärtuses. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suurenes eksport 7 protsenti.                                           

Valmistoitu tootvates ettevõtetes töötas 2016. aasta esimesel poolaastal keskmiselt 2477 inimest. Statistikaameti lühiajastatistika andmetel tegutseb Eestis keskmiselt 90-100 valmistoitu tootvat ettevõtet, ligikaudu 60 protsenti valmistoitu tootvate ettevõtete müügitulust annavad neli suuremat tööstust.

Valmistoitu tootvate ettevõtetena käsitletakse ülevaates valmistoitude (salatid, võileivad jne), suhkru- ja kondiitritoodete, maitseainete ja -kastmete ning eritoitude (lastetoidud, dieettoidud, gluteenivabad toidud jne) tootmisega ning kohvi ja tee töötlemisega tegelevaid ettevõtteid.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles