Kas indeksfondide võidukäik on igavene?
On tõsi, et indekstüüpi fondid on viimastel aastatel teinud laias maailmas võidukäiku. Nii näiteks on Bank of America Merrill Lynch andmetel investeeritud passiivselt juhitavatesse fondidesse alates 2002. aastast kokku 1,4 triljonit USA dollarit, samal ajal on aga aktiivselt juhitud fondidest lahkunud 1 triljon USA dollarit.
Selliste fondide võidukäiguga on kaasas käinud ka mitmed kõrvalnähud. Nii näiteks tähendab investeeringute liikumine passiivselt juhitud fondidesse seda, et raha on lõpptulemusena jõudnud maailma kõige suurematesse ja likviidsematesse aktsiatesse ning suurima võlakoormusega riikide ja ettevõtete võlakirjadesse.
Ei tasu unustada, et viimase 25 aasta jooksul on pjedestaali tipus olnud erinevatel hetkedel erinevat tüüpi fondid. Enne suurt finantskriisi olid näiteks väga populaarsed nn hedge fondid. Kriisiga aga ilmnes, et nendes peituvad suured riskid, millega tõusueufoorias polnud keegi eriti arvestanud. Seejärel kasvas oluliselt rahaturufondide ehk lühikese tähtajaga võlakirjadesse investeerivate fondide populaarsus. Täna, kus väga paljude võlakirjade intressid on negatiivsed, on investorid nendest fondidest kiiresti pagemas.
Kas tänane indekstüüpi fondide populaarsus on tekitanud uued ja seni veel tajumata riskid, näitab vaid tulevik. Samas olen veendunud, et lisaks rahapoliitilistele stiimulitele on just selliste fondide suur populaarsus üheks põhjuseks, miks suuremate võlakirjade (loe: suurema võlakoormusega riikide ja ettevõtete) ja aktsiate hinnad on täna kerkinud ajalooliste kõrgtasemete lähedale.
Eesti investeeringud ei sisaldu üheski indeksis