Väikepoodidest leiti ohtralt töötajaid ohustavaid rikkumisi

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Tööinspektsioon kontrollis suvel 113 väikekauplust üle Eesti, kus tuvastati enim probleeme liikumisteede korrasolu, töötajate tervisekontrolli, puhkepauside ning isikukaitsevahendite kasutamisel.

Tööinspektsioon kontrollis töötajate koormust suve- ja suurürituste perioodil, kui kaupa ning kliente on tavapärasest rohkem. Inspektorid kontrollisid kauba paigutust ning teisaldamist, liikumisteede korrasolu, mõõtsid töökoha temperatuuri ning jälgisid töötajate teadlikkust ohututest töövõtetest.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul võib olukorraga väikepoodides üldiselt rahule jääda. Küll tekitab muret töötajate tervisekontroll ning õigete töövõtete kasutamine.

«Müüjate töövahetused on pikad, nad peavad kaua seisma ja liikuma, lisaks tuleb tihti kaupa tõsta. Sellises ametis on ergonoomilised jalanõud hädavajalikud, sest kaitsevad inimese jalgu ja selga. Paraku on vaid vähesed tööandjad sellised jalanõud oma töötajatele andnud,» tõdes ta.

Maripuu lisas, et tööandjad peaksid oluliselt rohkem töötajaid juhendama, kuidas töötada tervist säästvalt ja ohutult. Töötajad tuleb suunata tervisekontrolli ning tutvustada neile õigeid töövõtteid.

Kontrolliti 113 kauplust, kus tuvastati kokku 571 rikkumist. Valdavalt jäi rikkumiste arv ühes poes alla kümne ning vaid kahes kaupluses ei tuvastatud ühtegi rikkumist.

Üle pooltel juhtudel polnud tööandja andnud töötajale vajalikke jalanõusid. Paljudes kauplustes oli probleeme liikumisteedega, kuhu ladustati kaubakaste. Sage probleem oli ka põrandate olukord, kus põrandad olid auklikud ja konarlikud, teel vedelesid lahtised juhtmed või olid põrandaplaadid lahti.

Veerandil juhtudel ei olnud tööandja juhendanud, kuidas raskusi käsitsi tervist säästvalt teisaldada. Samuti polnud ligi pooltel juhtudel töötajaid saadetud tervisekontrolli. Tööinspektorid andsid kontrolli käigus kokku 230 suulist soovitust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles