Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele töövaidluse lahendamise seaduse eelnõu, millega kõrvaldatakse senised õiguslüngad, sealhulgas määratletakse töövaidluskomisjon sõltumatu kohtuvälise töövaidlusorganina, mille tegevusele kohalduvad erireeglid.
Tulevikus läheb töövaidluste lahendamine lihtsamaks
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski meenutas, et juba praegu on töövaidluste lahendamine töövaidluskomisjonis kiirem ja lihtsam kui kohtus. Komisjonid tegelevad aastas ligikaudu 2500 töövaidlusega, sellal, kui kohtud menetlevad ligikaudu 400 töövaidlust aastas. «Kuid ka selles vallas peavad seadused ajaga kaasas käima ja vajadusel uuenema, ühelt poolt on kindlasti küsimus töövaidluskomisjonide pädevuse määras,» ütles Ossinovski.
Eelnõuga laiendatakse töövaidluskomisjoni pädevust töövaidluse lahendamisel ning töövaidluskomisjoni saab hakata pöörduma ka kollektiivlepingu täitmisest tuleneva töövaidlusega. Võimaldatakse kirjalikku menetlust, kompromissi kinnitamist, menetlusdokumentide avalikku kättetoimetamist ning kaotatakse nõuete rahaline piirmäär, mis on 2009. aastast püsinud muutumatuna.
Lisaks antakse töövaidluse osapooltele võimalus läbida töövaidluskomisjoni juhataja vahendusel lepitusmenetlus. «Vaidluse lahendamine leppimise teel aitab töötajatel ja tööandjatel jõuda mõlemat poolt rahuldava tulemuseni, mis võib soosida koostöö jätkamist,» ütles minister.
Töövaidluskomisjon on kohtuväline töövaidlusi lahendav organ. Töövaidluskomisjone on kokku neli, need asuvad Jõhvis, Pärnus, Tartus ja Tallinnas.
Eelnõu on kättesaadav siin.