E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lugeja küsib: kust saan infot tööl kasutatavate kemikaalide kohta?

Maiken Mägi
, reporter
Facebook
Comments
Foto: Panther Media/Scanpix

«Töötan koristajana ja pean tualeti ja kraanikausside pesemiseks kasutama ühte kemikaali, mille pudelil on oranž märk ja silt, mille eestikeelne tekst on kulunud ja arusaamatu. Pärast koristamist tunnen end halvasti, silmad kipitavad ning käed on krobelised ja hästi kuivad. Kust saaksin infot, kas ma võin seda kemikaali edasi kasutada?» küsib lugeja.

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula.

Kui kemikaali pakendil on oranž ruudukujuline märk või uuem, punaste servadega rombikujuline märk, on tegemist ohtliku kemikaaliga. Ohtlik on selline kemikaal, mis kahjustab keskkonda, tervist või vara.

Kui te ei tea, millised on kemikaali omadused, võimalikud tervisemõjud või kuidas seda kasutada, pöörduge esmalt oma tööandja või vahetu juhi poole. Siis saate arutada, kuidas kemikaali kasutada või kas on võimalik võtta kasutusele vähemohtlik kemikaal.

Kui töötaja peab kasutama ohtlikke kemikaale või nendega kokku puutuma, tuleb tööandjal töötajat juhendada ja välja õpetada, kuidas teha tööd ohutult. Samuti tuleb töötajale tutvustada kemikaali ohutuskaarti, kus on kemikaali valmistaja poolt koostatud info kemikaali kohta (selle omadused (söövitav, ärritav vms), võimalikud tervisemõjud (tugev silmade ja naha söövitus, ärritav sissehingamisel jne)), aga ka meetmed, kuidas mõjudest hoiduda (näiteks kasutada ainult hästiventileeritavas kohas).

Samuti on seal info vajalike isikukaitsevahendite kohta, näiteks millisest materjalist kindaid ja millist tüüpi hingamisteede kaitsevahendeid kasutada. Nimetatud vahendid peab tööandja töötajale andma ning töötaja peab neid ka kasutama. Isegi siis, kui kemikaali kasutatakse lühiajaliselt.

Tööandja peab töötajale korraldama ka tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures ühe kuu jooksul tööle asumisest. Arst hindab töökeskkonna ja -korralduse sobivust töötajale. Infot töökeskkonna, sealhulgas kasutatavate kemikaalide kohta saab töötervishoiuarst riskianalüüsist, kus peab olema hinnatud ka töötajate kokkupuude ohtlike kemikaalidega.

Lähtuvalt riskianalüüsi tulemustest ja töökeskkonnas nähtust määrab töötervishoiuarst uuringud, kaasab vajadusel eriarste ning annab hinnangu, kas antud töö, sealhulgas kokkupuude ohtlike kemikaalidega sobib töötajale.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles