Kuigi Stockholm rõhub oma reklaamis alustavatele idufirmadele, et tegemist on asukohaga, mis asub maailma kõige innovaatilisemas piirkonnas, viidates sellega nt Spotify ja Skype'i sünnile -, on selle kõige juures üks suur probleem, vahendab Financial Times. Juba täna seal tegutsevad idufirmad näevad kurja vaeva, et oma töötajatele elamispinda leida.
Maailma suurima muusikastriimimise keskkonna Spotify omanikud ähvardasid aprillikuus oma tegevuse mujale viia, kuna Stockholmi kinnisvarapuudus võib saada tõsiseks takistuseks idufirmade pikemaajalistele kasvuplaanidele.
Viimase aastakümne jooksul on Stockholmi maakonna elanike arv kasvanud 409 000 inimese võrra ehk 18 protsenti. Küll aga ei ole kinnisvaraarendajad järjest kasvava nõudlusega suutnud sammu pidada. Samal perioodil ehitati kogu Rootsis kokku vaid 273 750 uut elamut.
-Kinnisvarahinnad 13 protsenti kasvanud
Stockholmi kinnisvaraliidu juht Billy McCormac kirjeldab, kuidas Stockholmi üüriturg on jõudnud tupikseisu. Need, kellel on täna kehtivad üürilepingud, hoiavad neist kümne küünega kinni ning kellel ei ole ametlikke lepinguid sõlmitud, on nõus maksma mustal turul kinnisvaraga hangeldajatele korralike summasid, et leida endale üüripinda.
Maikuus küündis keskmise Stockholmi piirkonnas asuva maja hind 5,3 miljoni rootsi kroonini ehk 563 000 euroni. Rootsi kinnisvarastatistika koondaja Svensk Maklarstatistiku andmetel tähendab see, et kinnisvarahinnad on piirkonnas aastaga 13 protsenti kasvanud.
Samas Stockholmi kõige prestiižsemas linnaosas, Östermalmis - kus elavad valdavalt aristokraadid, diplomaadid ja tippjuhid -, tuleb juba ruutmeetri eest maksta 100 000 kuni 200 000 Rootsi krooni ehk 10473,62 kuni 20947,23 eurot. Linnaosa kõige kallimal Strandvägeni tänaval maksab näiteks kahe magamistoa ja kolme täiendava toaga korter 45 miljonit Rootsi krooni ehk 4,8 miljonit eurot.