«Kevadega võrreldes on tulnud mõistagi juurde ka uut teadmist järgmise aasta rahastamisvajaduste kohta, nagu ülejärgmisest aastast järgmisse aastasse nihkunud Euroopa Liidu eesistumine ja asjaolu, et järgmisel aastal tuleb meile Suurbritannia juhitud liitlaste pataljon,» rääkis rahandusminister Sven Sester, kommenteerides eile aset leidnud valitsuse istungit, kus üheks arutelupunktiks oli ka järgmise aasta eelarve.
Ministri sõnul pingestavad kindlasti nendele kuludele katteallikate otsimine järgmise aasta eelarve kõnelusi, kuna need vajadused tuleb seada nüüd kõrvuti tulude prognoosi võimalustega. Riigieelarve tulude täpsem vaade selgub kahe nädala pärast, kui rahandusministeerium lööb lukku oma majandusprognoosi. «See määrab täiendavalt ka meie eelarve fiskaalse mänguruumi – saame tegutseda selle rahaga, mis meil on,» sõnas Sester.
Küll kinnitas minister, et olulisemad vaidlused järgmise aasta riigieelarve üle on valitsus ära pidanud juba kevadel riigi eelarvestrateegiat ette valmistades, kui tehti suuremad otsused ära. Juba kevadise otsustega kiitis valitsus heaks täiendavat rahastust ligikaudu 100 miljoni euro mahus, keskendudes koalitsioonileppes määratud valitsuse prioriteetidele – majanduskasvule, perede majandusliku kindlustunde kasvatamisele ja Eesti riigi julgeolekule.
«Otsustasime, et palgafondi kasv nähakse eelarves järgmiseks aastaks ette õpetajatele, sotsiaaltöötajatele, kultuuritöötajatele ning siseturvalisuse töötajatele, nagu politseinikud, päästjad ja tolliametnikud,» lisas rahandusminister riigisektori töötajate palgakokkulepete osas. Ühtlasi tahab valitsus jätta majanduskasvu nimel rohkem raha majandusse. «Madalamad tööjõumaksud ning tulumaksutagastus jätavad järgmisel aastal majandusse huvitaval kombel samuti ligi 100 miljonit eurot rohkem raha,» märkis Sester.