N, 21.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rändlustasudest saab peagi ajalugu

Maiken Mägi
, reporter
Facebook
Comments
Foto: Liis Treimann

Valitsus kinnitas eile Eesti seisukohad Euroopa Liidu määruse eelnõu kohta, mis soovib kaotada tavakasutajale mobiilside rändlustasud.

Rändlustasude kaotamine on osa Euroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi digitaalse ühtse turu paketist, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Majandus- ja taristuministri Kristen Michali sõnul on määrus vajalik, et järgmise aasta juunist ei oleks inimesel vahet, kas ta kasutab mobiilsidet kodus või mõnes teises EL  liikmesriigis.

«Tavakasutajalt mobiilside kasutamise eest lisatasu võtmine keelatakse ära ja inimene maksab Euroopas mobiilside kasutamise eest sama hinda mida kodus. Selle põhimõtte nimi on «rändle nagu kodus»,» selgitas ta.

Euroopa operaatorid arveldavad vastastikku teineteise klientide rändlusteenused ning Euroopa Parlament ja Nõukogu soovivad praegu kehtivaid hulgihindu vähendada. Näiteks andmesidele kehtivalt seniselt viielt sendilt megabaidi eest 0,85 sendile.

«Eesti mobiilside hind on Euroopa soodsamate seas ja meie ettepanek on see 0,85 senti veelgi madalamale tuua,» lisas Michal.

Operaatorite tulusid mõjutab liikluse hulk ehk kui palju kliente käib välismaal ja kui paljud välismaa kliendid kasutavad Eestis nende teenuseid. Juhul kui operaatoril käib rohkem kliente välismaal teenust kasutamas, kui tuleb riiki sisse, siis peab ta kokkuvõttes maksma rohkem tasusid välismaa operaatoritele, kui ise vastu saab.

Eestit külastatavate turistide arv on suur ning see tasakaalustab Eesti operaatorite tulusid.

Määruses vajavad veel mitmed asjad täpsustamist. Näiteks soovitakse mobiilside rändlusteenustele panna mõistliku kasutamise piirangud, mis võivad olla nii aja- kui mahupiirangud. See on vajalik, et mõne riigi elanikud, kus mobiilside on kallis, ei võtaks näiteks Eestist mobiilsidepaketti ning kasutaks seda edaspidi oma koduriigis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles