Rae Kivitehas on asunud palju pahandust tekitanud müürikivide kvaliteeti parandama

Siiri Liiva
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rae Kivitehase omanikud Marko (vasakul) ja Sulev Koidu.
Rae Kivitehase omanikud Marko (vasakul) ja Sulev Koidu. Foto: Erik Prozes

Seoses ehitusettevõtjate kaebustega Rae Kivitehas OÜ toodetavate Magna sarja betoonmüürikivide kohta on Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) viinud läbi turujärelevalvemenetluse, et kontrollida nende toodete nõuetele vastavust. 

Ameti teatel on senise menetluse raames tehtud hulgaliselt katsetusi müürikivide survetugevuse ja muude toimivusomaduste välja selgitamiseks, kontrollitud tootja tegevust ning tellitud ekspertarvamus müürikivide alatugevuse mõjust ehitise konstruktsioonide kandevõimele.

Menetluse tulemused näitavad, et Rae Kivitehas OÜ poolt perioodil 01.01.2016 kuni 12.04.2016 turule lastud Magna sarja müürikivide hulgas on olnud nõuetele mittevastavaid tooteid ning TJA kohustab tootjat tegema erinevaid toiminguid puuduste kõrvaldamiseks ja võimalike ohtude ennetamiseks.

TJA on Rae Kivitehase poolt toodetavate ja turule lastavate Magna sarja betoonmüürikivide nõuetele vastavuse kontrollimiseks korraldanud proovivõtte nii tootja juures kui ka kauplustes. Proove on võetud kaheksast erinevast partiist ja sealhulgas kolmest erinevast tootemudelist.

Võetud proovide survetugevuse katsetamisel akrediteeritud laboris on tuvastatud neljast erinevast partiist võetud toodete nõuetele mittevastavus ja neljast erinevast partiist võetud toodete nõuetele vastavus. Nõuetele mittevastavus seisnes enamikel juhtuted vaid üksikute katsekivide survetugevuse kõikumises lubatust suuremas ulatuses.

Kuivõrd Magna sarja müürikivid on mõeldud kasutamiseks ka kandvates seintes ning neid kasutatakse mitte ainult eramute, vaid ka enamkoormatud konstruktsioonides suurte avalike hoonete (nt kortermajad, kaubanduskeskused, koolimajad jne) ehitamisel, siis on ehitiste mehaanilise stabiilsuse ja ohutuse seisukohast äärmiselt oluline, et müürikivide tegelikud omadused vastaksid deklareeritule.

TJA on võtnud TTÜ emeriitprofessor Karl Õigerilt ekspertarvamuse tootmisel tekkinud üksikute müürikivide alatugevuse mõjust ehitiste seinakonstruktsioonide kandevõimele. Selle arvamuse kohaselt ei vähene üldjuhul oluliselt üksikute alatugevusega plokkidega massiivseinte kandevõime juhul, kui tegemist on monoliitseinaga ja plokkide õõnsused on nõuetekohaselt täidetud. Küll aga rõhutab ekspert, et iga üksikjuhtu tuleb siiski eraldi hinnata.

Arvestades eelpool kirjeldatut ning toodete laia levikut on TJA teinud Rae Kivitehas OÜ-le ettekirjutuse, millega kohustab selgitama välja perioodil 01.01.2016 kuni 12.04.2016 toodetud müürikive ostnud isikud ja/või ehitised, kus neid on kasutatud või kavandatakse kasutada, samuti korraldama sellega seotud riskide hindamise ning vajadusel ehitiste kandekonstruktsioonide kontrollarvutused.

Täiendava abinõuna vajadusel teavitama laiemalt kõiki edasimüüjaid ja ka isikuid, kes on ostnud kõnealusel perioodil toodetud Magna sarja müürikive, et nad saaksid teha vajalikud survetugevuse arvutused või pöörduda selleks Rae Kivitehase poole, et kindlustada hoonete stabiilsus.

Senise menetluse käigus on Rae Kivitehas juba teavitanud nii palju kui võimalik kõnealuseid müürikive ostnud ettevõtteid ja need nõuetele vastavate vastu välja vahetanud ning jätkab ettekirjutuse täitmist. Lisaks on tootja oluliselt tõhustanud oma tootmisohjet ja võtnud kasutusele mitmeid meetmeid edaspidise toodangu nõuetele vastavuse tagamiseks.  

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles