Meie kõige edumeelsemal osal rahvast ehk start-up-kogukonnal läheb selle kõige kõrval päris OK-lt, kaasatakse kamba peale sada miljonit investeeringuid aastas, uusi ideid sünnib aastas sadu, kuid kogu valdkond on üsna killustunud, vaevleb varase faasi rahastuse ja teaduspõhisuse puudumise käes. «Äpid-äpid-äpid,» nii iseloomustas üks investor hiljuti meie idufirmade peamist toodangut.
Eesti mõjukamad ja laiema haardega start-up’id (startupranking.com) Toggl, ZeroTurnaround, Speak Languages ja Fortumo on maailmas vastavalt kohtadel 223, 433, 811 ja 846 – polegi väga paha, kuid üks päris särav täht kuluks sinna tippu veel ära.
Eesti riigi enda start-up e-residentsus on veel ikka liiga noor hinnangute andmiseks – 10 miljonist on residendist on veel 9,987 miljonit puudu ja seadused vajavad kiiret järeletulemist, et selle e-residentsusega tõesti ka Eestis ja Euroopa Liidus laiemalt midagi peale oleks hakata. Ootan huviga päeva, mil saame esimest korda kokku lugeda need töökohad, mida e-residentide loodud ettevõtted Eestis on juurde loonud.
Kuid kas see ongi kõik, kas Eesti kui võimsa e-riigi mainest on järele jäänud vaid helge mälestus Skype’ist ja praegune 13 000-pealine e-residentide vägi? Kas olemegi edaspidi riik, kus puutetundlike pangakaartide hilise kasutuselevõtu näitel oleme innovatsioonivaldkonnas viimases valgeks laiguks Euroopas.
Mis on kogu mu jutu mõte? Neil teemadel iga päev kirjutava inimesena oleks minu poolt aus välja öelda üks asi – mul on tunne, et Eesti riigis on üks inimene puudu või on see koht halvasti täidetud. Mentaliteet on kõrgemal pool valeks keeratud. Tegusus, planeeritus ja asjalikkus on asendunud turuhooplemisega.
Meile on vaja oma innovatsioonivaldkonna dalai-laamat. Meil on puudu inimene, kes on norrakatel esindatud sellise uue majanduse särava tähega nagu Anita Krohn Traaseth. Inimene, kes innustaks säraküünlana siinset meie enam kui 400-liikmelist start-up-kogukonda ja tooks ülikoolid seal praegu sündivat äpihullust teaduspõhisema arenduse suunda võtma.
Kes puistaks ideid, kes seaks selgeid eesmärke, kes tunnistaks probleeme ja näitaks ette üheskoos sündinud lahendusi. Ma olen kindel, et see särasilmne, rõõmsameelne, energiline kangelane on Telliskivi loomelinnakus, Baltika kvartalis, Tehnopolis või kus iganes mujal tegelikult olemas.
Ma ei tahaks, et Eesti innovatsioon kujutaks endast vana tigedat lõrisevat koera, kellel kõht tegelikult kolmandat päeva tühi.