T, 6.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Elion jätab nakkusohuga arvutid ajutiselt netiühenduseta

Raigo Neudorf
Facebook Twitter
Comments
Foto: Panther Media/Scanpix

Elion alustab koostöös CERT Eestiga ennetava arvutikaitse projektiga, mille eesmärgiks on teavitada Elioni kliente võimalikest turvaohtudest ja vähendada sellega oluliselt arvutiviiruste ja pahavara levikut Eesti internetiruumis.


«Üha laialdasemalt levivate viiruste ja arvutis pesitseva pahavara tõttu võib aset leida arvutisse salvestatud andmete vargus, rämpsposti saatmine, internetiühenduse ummistamine või internetiühenduse omaniku nimelt internetipangas toimingute tegemine,» ütles projekti eestvedaja, Elioni infoturbejuht Toomas Bergmann.

Bergmann lisas, et kui kodune või ettevõtte-sisene WiFi võrk on paroolidega kaitsmata, võidakse kliendi arvutit kasutada kuritegude elluviimiseks, mis võivad omanikule hiljem kriminaalasja kaasa tuua.

Seetõttu töötas Elion oma klientide turvalisuse huvides välja süsteemi, mis võimaldab internetis varitsevaid ohte tuvastada ning ennetada võimalikku kahju kliendi andmetele või arvutile. Elioni ühendusi kasutab pidevalt ligi 200 000 era- ja äriklienti, sealhulgas riigiasutused ja suurettevõtted.

Projekti raames teeb Elion koostööd Eesti infoturbe intsidentidega tegeleva üksusega CERT Eesti (Computer Emergency Response Team).

CERT varustab Elioni ajakohase infoga, mis hõlmab nii arvutiviiruste tegutsemist kui ka pahavaraga seotud internetiaadresse.

Andmete põhjal tuvastab Elion need kliendid, kelle arvutid on külastanud nakatunud internetiaadresse, peatab ajutiselt kliendi internetiühenduse ja kuvab hoiatuse veebilehitsemise ajal veebilehitseja (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome jt.) aknas.

Internetiühendus taastub kohe, kui klient kinnitab oma teadlikkust ohtude osas. Samuti annab Elion kliendile infot võimalikest abinõudest ja sellest, kuidas edasi toimida.

CERT Eesti infoturbe ekspert Tarmo Randeli sõnul ei ole tänapäeval enam üllatus, et kasutaja ei saa teada, kui arvuti nakatunud on, isegi kui ta kasutab korraliku tulemüüri ja viirusetõrjet.

«Nimelt on pahavara loojad teinud märkimisväärseid pingutusi selle nimel, et pahavara saaks märkamatult tegutseda ja see on neil ka aeg-ajalt õnnestunud», selgitas Randel.

Toomas Bergmanni sõnul on koostööprojekti eesmärk suurema õnnetuse ärahoidmine juhtudel, kui inimene ei oska kahtlustadagi, et tema arvutisse on kurivara salaja sisse pugenud.

Sellisel viisil kasutajatele võimalikest probleemidest teada andmine on suurte interneti teenusepakkujate seas viimasel ajal üha populaarsemaks muutunud.

Sarnane lahendus toimib aastaid Hollandi teenusepakkujal XS4ALL ning Suurbritannia internetiteenuste gigant Virgin Media käivitas sarnase projekti eelmisel aastal. Nakatunud arvutite isoleerimist on teenusepakkujatele soovitanud ka Microsofti infoturbe eksperdid.

«Klientidele, kelle veebilehitseja aknas hoiatus kuvatakse, soovitame Elioni-poolsed soovitused ja abinõud hoolikalt läbi lugeda.

Internetiühenduse kasutajate teavitamist peame oluliseks eelkõige seetõttu, et kliendile võivad sellega kaasneda reaalsed ohud ning samal ajal ei pruugi kasutaja sellest ise teadlik olla,» rõhutas Toomas Bergmann.
 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles